Americký vědec Dr. Samuel Woods překonal další hranici, když představil světu zárodek klonu sama sebe. Za velkého etického humbuku umístil své kožní buňky do ženského vajíčka. Vzniklá embrya byla oficiálně prvními, jež byla vytvořena z lidských buněk.
Přestože přežila pouhých pět dnů a byla menší než hlavička špendlíku, v odborných kruzích se hovoří o velkém milníku a příslibu do budoucna v léčení Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby.
Neméně hlasití však byli i odpůrci klonování. Podle nich by tato technologie mohla být využívána individualisty bez dobrých záměrů. Zároveň obviňují účastnící se vědce, že zázrak lidského života redukují na fabriku náhradních dílů.
Výzkumníci z kalifornského centra Stemagen použili stejnou techniku jako v případě klonování ovce Dolly. Ta byla světově prvním naklonovaným savcem.
Vzali vajíčko poskytnuté mladou ženou a nahradili genetický materiál DNA dvou mužů. Jedním z nich byl Dr. Samuel Wood, ředitel institutu Stemagen, druhým se stal jeden z členů jeho týmu. Poté se elektrickým impulzem spustilo oplodnění i celý proces vzniku embryí.
Přestože došlo k jejich brzkému zničení, vidí vědci ve výzkumu velký krok k vytváření embryí bohatých na kmenové buňky, které budou schopny nahradit jakoukoliv část lidské tkáně. V budoucnu by mohly nesmírně pomoci v léčbě celé škály nemocí, od Parkinsonovy choroby až po cukrovku.
Světová vědecká obec je jako obvykle v případě klonování rozdělena na dva znepřátelené tábory. Ale nejsou to pouze lidé s několika tituly před a za jménem, kteří se k tématu vyjadřují. Příležitost si nenechal ujít ani Vatikán: „To je ten nejhorší způsob využívání lidského těla, jaký vůbec může být. Jde o jeden z morálně nejhorších aktů,“ dštil oheň směrem k velkému pokroku Elio Sgreccia, prezident Pontifikální akademie pro život.
Někteří lidé by zkrátka byli nejraději, kdyby Země byla plackou a Slunce se kolem ní otáčelo.
Co na to říkáte vy?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 101