Nemusíte vždycky chodit do lékárny pro nejrůznější doplňky stravy, ale stačí si každý den dát kousek ovoce, třeba v podobě výborného ovocného salátu. Navíc má ovoce oproti vitamínovým tabletám i skvělou chuť.
Ovoce se těší velké oblibě zejména v létě. Má totiž často osvěžující chuť a obsahuje také spoustu vody. Kdo by odolal sladké chuti šťavnatých broskví nebo nektarinek? Co se vitamínů týká, v obou druzích ovoce jsou zastoupeny ty stejné. Je tedy jedno, jestli si dáte hladký plod nebo ten s chloupky. Broskve a nektarinky jsou bohaté na vitamín C. Odborníci na výživu dokonce tvrdí, že už jedna šťavnaté broskev nebo nektarinka vám dodá potřebnou denní dávku tohoto vitamínu. Dostatkem vitamínu C pak docílíme posílení imunitního systému.
Velmi oblíbeným ovocem jsou jahody a maliny. V jahodách najdeme spoustu důležitých vitamínů – A, B, E a hlavně C. Posledně jmenovaný vitamín je ve sladkých červených plodech obsažen dokonce v tak velkém množství jako v citrusech. Zároveň jsou jahody bohaté na železo a některé látky v nich přítomné nám dobře poslouží jako prevence proti nádorovým onemocněním. Naše babičky používaly jahody při potížích s trávením (často k pročištění střev) nebo jako první pomoc při vylučování močových kamenů. Podle lékařů je toto ovoce dobré i při onemocnění srdce, žaludečních potížích, vysokém krevním tlaku a chudokrevnosti. Z jahod si můžete také připravit mast, která urychlí hojení ran. Stejné vitamíny jako jahody obsahují i maliny, a proto mají i shodné blahodárné účinky na naše zdraví. V malinách je pak velké množství hlavně vitamínu A. Ten je dobrý pro náš zrak. V lidovém léčitelství se maliny používají ke snížení horečky.
Bohaté na vitamíny jsou také citrusy. Ty obsahují hodně vitamínu C, takže pokud máte citrusové plody v oblibě, nemusíte se bát nachlazení. Citrusy také dokáží snížit hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a dokonce horečku. Některé lékařské studie dokazují, že látky přítomné konkrétně v pomerančích působí proti vzniku rakoviny. Grapefruity jsou zase vhodnou prevencí vzniku osteoporózy a mají stejné účinky jako některá antibiotika.
Velmi zdraví prospěšných látek je obsaženo v ananasu. Mezi vitamíny jsou v tomto exotickém ovoci zastoupeny A, B a C. Dále z ananasu můžeme čerpat vápník, draslík, sodík, fosfor a železo. Látka zvaná bromelyn pomáhá při problémech s trávicím traktem a biotin zase zlepšuje kvalitu našich nehtů, vlasů a také kůže. Ananas dále snižuje krevní tlak a srážlivost krve, také má protizánětlivé účinky.
I v malých kuličkách černého rybízu je spoustu vitamínů, dále pak draslík, hořčík, vápník a železo. Některé z látek obsažených v rybízu dokáží zničit zákeřné bakterie v našem těle. Zároveň toto ovoce působí příznivě při léčení revmatismu a nemocí cév.
Také borůvky nám mohou pomoci s celou řadou zdravotních obtíží. Díky velkému množství vitamínu C posilují tyto malé modré kuličky imunitu. Borůvky dále čistí krev, snižují hladinu cholesterolu a posilují funkci močových cest. Posledně zmiňovaný účinek mají i brusinky. Borůvky nás dokáží chránit i proti rakovině a také dobře odbourávají stres.
Mnoho látek důležitých pro naše zdraví bylo nalezeno i v jablkách. Ty obsahují vitamín C a pro naše tělo důležitou vlákninu. Další látky nás ochraňují před vznikem nádorových onemocnění, Alzheimerovou i Parkinsonovou chorobou.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!