S rozvojem nových informačních technologií, který umožnil takřka komukoliv dosáhnout pozornosti cizích lidí, se bohužel objevilo i několik nepříjemných průvodních jevů. Spamy zná asi každý z nás a vězte, že kdyby emailové schránky neměly účinné filtry, které valnou většinu nechtěné reklamy odstraní, k vlastním mailům bychom se ani nedostali.
Tím jak se snižuje efektivita spamů a jiných prostředků, objevují se nové, zpočátku málo známé, a proto i potenciálně nebezpečné. Jedním z nových vynálezů všech možných vykuků jsou tzv. HOAXy.
V překladu znamená anglické slovíčko HOAX širokou a podstatu věci jasně vystihující škálu českých výrazů: podvod, poplašná zpráva, žert, výmysl, mystifikace, novinářská kachna.
HOAXy jsou rozesílány především maily či prostřednictvím komunikačních programů (ICQ), méně se objevují falešné či zavádějící zprávy formou SMS (jednoduše proto, že je to finančně náročnější a lidé neprojevují takovou ochotu k dalšímu rozesílání).
Schovávají se za instituce
Často se lze setkat se smyšlenou hrozbou jakéhosi viru. V přiloženém textu bývá nebezpečí popsáno a navrženo řešení (někdy vede k nechtěným účinkům). Popis viru či jiného problému je někdy natolik přestřelený, že není těžké mu odolat, mnohem častěji ale kombinuje správné informace, které jsou veřejnosti známé s odbornějšími mystifikacemi, které laik prakticky nemá šanci rozpoznat.
Navíc nebezpečí není uvozeno nějakým „jedna paní povídala“, ale škůdci se schovávají za renomované instituce (vláda, Microsoft apod.) s tím, že právě od nich varování pochází. Co HOAX obsahuje bez výjimky vždy, to je výzva k dalšímu odeslání.
Takto se internetem šíří fámy také o mobilních telefonech (někdo vám ho na dálku zničí, když zvednete neznámý hovor, tam a tam dostanete mobil zadarmo atd.), falešné prosby o pomoc (darování krve pro nemocného člověka), pyramidové hry či otravné řetězové dopisy štěstí (neodešleš-li, budeš mít dalších sedm let smůlu).
HOAXy zpravidla nemají fatální důsledky a ve většině případů nijak hmotně neškodí, ale rozhodně obtěžují příjemce, zahlcují a tím zpomalují síť a v neposlední řadě vyzrazují důvěrné informace (někdo je v dobré míře poskytne tvůrcům na míru ušitého HOAXu).
Na závěr dva příklady nejrozšířenějších HOAXů (v původním znění):
ICQ – nepřidávejte uživatele…
Vysla nova verze Beavisa pod nazvem Lolita. Tak posli prosim vsem svojim kontaktum zpravu ze nemají do svého Contactlistu priíjmat Lolitu. Je to virus, ktery se siri hlavne po icq. Prvni odesle tvoje osobni informace a dokumenty na internet a pak ti sformatuje disk. Kdyz ho ma jeden z tvých kontaktních osob udelá to samé i tobe...uz hodne lidi tuhle zpravu podcenilo tak neudelej tu samou chybu!
CO VŠECHNO TVŮJ MOBIL DOKÁŽE A TY TŘEBA O TOM ANI NEVÍŠ!
Tísňové volání: "*112" užívané na celém světě
Nacházíš se mimo pokrytí mobilem? Vyťukej 112 a tvůj mobil si jej najde v lokální, cizí síti. Zajímavé je, že jej lze vyťukat i když je mobil *zamčený*!
Zamknul jsi svoje klíče v autě?
Máš dálkové ovládání zámku auta a doma máš náhradní klíče a manželku? Zavolej mobilem a drž jej asi 30 cm od dveří svého auta zatímco manželka zmačkne dálkové ovládání jež drží u sluchátka svého mobilu. Tvé auto se otevře! Můžeš být třeba na jiném kontinentě -- prý to pracuje.
Skrytý džús v baterii:
Máš baterii mobilu prakticky vybitou? Vyťukej *3370# Tvůj mobil se rozjede a bude ukazovat 50% zvýšení nabití. Tato rezerva se dobije při příštím dobití.
Jak zablokuješ tvůj UKRADENÝ mobil?
Patnáctimístné seriové číslo, které je unikátní a patří jen tvému mobilu, zjistíš vyťukáním *#06#
Napiš si jej a uchovej na bezpečném místě. V případě odcizení mobilu, ohlaš krádež mobilnímu operátoru a dej mu své seriové číslo. On mobil zablokuje tak, že bude nepoužitelný i při výměně SIM karty. Sice ti to mobil nevrátí, ale zloději zkazíš radost.
Pro cestovatele do U.S.A. či Kanady
Tamní mobilní operátoři účtují $1.00 až $1.75 či ještě víc při vyťukání "411" - *informace o telefonních číslech*. Pokud vyťukáš "800 FREE 411" , nebo "800 373 3411" tak to bude ZADARMO ! Naprogramuj si to do mobilu hned při příjezdu do severní Ameriky.
Tento druh informací lidi přijmou docela rádi. Proto neváhej a pošli to dál.....*
Naletěli jste někdy?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 76