Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ku-klux klan / foto: Shutterstock

Hnusná historie rasistů z Ku-klux klanu

Když jižanské státy USA prohrály občanskou válku a začaly být okupovány Severem, jejich zášť se upřela směrem k černošskému obyvatelstvu, které bylo zbaveno do té doby běžného otroctví.

Několik jedinců ale před diktátem vítězů války nehodlalo sklonit hlavy. Otroctví už praktikovat nemohli, rozhodli se však všemi prostředky zabránit občanskému zrovnoprávnění afrických přistěhovalců. Vznikl Ku-klux-klan, organizace spjata s terorem a zastrašováním tak úzce, jak jen to jde.

Velký čaroděj
Příslušníci klanu svou organizaci nazývali Neviditelným impériem, nejvyššího náčelníka titulovali jako Velkého čaroděje a vůdcové „poboček“ v jednotlivých státech nosili jméno Velký drak. Pokud by se parta nespokojenců s výsledkem války a zrovnoprávněním černošského obyvatelstvo projevovala pouze těmito úsměvnými historkami, asi by ji každý přešel s tím, že se její stoupenci – často váleční veteráni – pomátli na rozumu. Jenže dopady Ku-klux-klanu byly mnohem strašidelnější.

Oblečeni v bílých kápích se zašpičatělými čepicemi vyráželi příslušníci Klanu na noční rejdy proti černochům. Chytali je a na odlehlých místech věšeli. Později šel teror tak daleko, že byli Afroameričani polapeni a zabiti klidně za bílého dne před volební místností, kde chtěli uplatnit své nově nabyté volební právo.

Policie, namísto aby hájila práva černochů, často nadržovala masovým vrahům z Ku-klux-klanu. Když už je někdy musela zatknout, často je podržela pouze jednu noc ve vazbě a potom je zase pustila páchat stejná zvěrstva. I proto byla organizace prakticky nezastavitelná.

Strážci zákona se na bratrstvo zaměřili teprve tehdy, když jeho členové začali psychicky terorizovat a vydírat demokratické liberály, pevně stojící za právy černochů.

Bohužel úspěch
Přelom století byl provázen slábnoucím vlivem Ku-klux-klanu, bohužel však i jeho dílčím vítězstvím. V jižanských státech se začala ustavovat tzv. „bělošská nadvláda“, která převahu bělochů nad černochy opět do značné míry legalizovala. Kvůli volební dani chodili chudí černoši zřídkakdy volit, a když už, pak jim v tom bylo často zabráněno tzv. zkouškou vyspělosti, složenou z akademických otázek, na které by sice nezvládl odpovědět ani běloch, uplatňována však byla pouze vůči černochům.

Nového nadechnutí se Ku-klux-klanu dostává po první světové válce. Černoši statečně válčili za vlast a na základě toho obhajovali svá práva, obzvlášť když viděli pokročilejší rovnoprávnost v Evropě. Nechtěli už snášet dřívější útlak a emancipovali se. Lepší živnou půdu pro nové nájezdy si rekonstruovaný KKK nemohl přát.

Pokles kvůli nacistům
V roce 1920 dosáhl vrcholu: v jeho řadách se více či méně angažovalo 15 % způsobilé populace, tedy zhruba pět miliónů lidí. Tato druhá vlna nestála už pouze na rasismu, ale také na antisemitismu, antikatolicismu či antikomunismu.

Podpora Ku-klux-klanu začala klesat v období „velké deprese“ a hospodářské krize. Hodně klesla také za druhé světové války, kdy na předáky vyšly najevo různé zločiny v čele s podporou nacismu.

Někdejší struktura bratrstva se definitivně rozpadá v šedesátých letech, kdy jsou členové obviňování z vražd a masakrů. Ku-klux-klan ale nikdy definitivně nezmizel. Momentálně je klasifikován jako skupina prosazující extrémní nenávist, byl odsouzen politiky, náboženskými organizacemi i masovými médii. Analytický odhad říká, že po světě je ještě 150 „svatyň“, v nichž se pravidelně schází na 8 tisíc členů.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 10