Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: ShutterStock.com

Víte, co je to propolis?

Propolis je přírodní produkt včely medonosné, který obsahuje směs pryskyřice, éterických olejů a pylu. Má vysoké antimikrobiální a baktericidní účinky.

Propolis má široké protibakteriální, mírně znecitlivující, protivirové účinky, umrtvuje bolestivá místa. Netrpí stářím – i po letech má stejně dobré účinky, mikroorganismy se proti němu nestávají odolnými. Je to směs pryskyřic stromů a keřů obohacená výměšky žláz včel, má různou barvu – zelenou, hnědou, žlutohnědou, tmavohnědou až černou a obsahuje pryskyřici, vosk a pyl. Nalezenou pryskyřici včela vykusuje, míchá ji se svými slinnými žlázami, hněte ji a pak přinášejí do úlu jako pyl. V úle je směs použita na udržování hygieny proti bakteriím a houbám, tmelení stěn, na izolaci a jako stavební materiál na zpevnění včelích plástů a okrajů buněk.

magazin.cz

 

Zabíjí chorobotvorné mikroby, léčí různá kožní onemocnění, zanícené ranky, afty, akné, bradavice, dásně, chřipky, lupénku, paradentózu, plísně, popáleniny a mnohé další obtíže. Z propolisu se nejčastěji připravuje propolisová tinktura. Tu můžeme zakoupit v lékárně, nebo si ji připravíme sami doma. 100 gramů propolisu nakrájíme na drobné kousky a vložíme do 10 dl vodky. Protřepeme a necháme 9 dnů luhovat. Pak obsah láhve scedíme a máme tinkturu hotovou.

 

Její použití je široké:

- jako prevence nejrůznějších onemocnění

- stimuluje imunitní systém

- na oděrky, afty, opary, zanícené dásně

- jako přírodní antibiotikum při bolestech krku a zubů, při chřipce, nachlazení

- jako doplněk při léčbě žaludečních vředů, dvanácterníku, zánětů žlučníků a jater

- na různá kožní onemocnění

- na gynekologické záněty, při ženském přechodu a zánětech pochvy

- na snížení krevního tlaku

- při plísňových onemocněních

- při zánětu ledvin

- na migrény a bolesti hlavy

- na padání vlasů

- na akné a ekzémy

magazin.cz

 

Při různých kožních potížích natíráme postižená místa až do vymizení problému. Při hnisavé angíně, bolestech v krku nebo nachlazení kloktáme 1 lžičku tinktury zamíchanou do hrnku teplé vody. Na žaludeční vředy se pije ráno nalačno 1 dcl teplého mléka se lžičkou tinktury.

Kuří oka, puchýře a různé otlačeniny potíráme tinkturou. Pro vystřízlivění po bujaré noci pomůže decilitr vody se lžičkou tinktury. Při bolestech zubů přiložíme na tvář vatu namočenou v propolisu.

Při zvýšeném krevním tlaku užíváme 1× denně 30 kapek. Tinktura slouží také proti popáleninám – postižená místa ihned potřeme. Při bolesti žaludku vypijeme 1 dcl teplé vody s 1 kávovou lžičkou tinktury. Pijeme i proti parazitům (2× denně nalačno). Při padání vlasů nakapeme do 100 g březové vody 20 kapek a vtíráme do vlasů.

Před použitím vyzkoušejte, zda nejste na propolis alergičtí. Natřete pokožku na kousku předloktí tinkturou 2× během 24 hodin a pokud se neobjeví vyrážka, můžete jej používat.

Diskuze k článku:

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!