Dánský král Modrozub
Zařízení jménem bluetooth má za úkol zajistit hladkou komunikaci různých moderních zařízení – počítačů, telefonů, handsfree, chytrých hodinek apod. a zajistit přenos dat na krátkou vzdálenost. Společnost Sony Ericsson jméno své technologie přejala po dánském králi Haraldu I. zvaném Modrozub. Symbolicky tím odkazují k jeho nejvýraznější charakteristice, na kterou chce společnost navázat – strategická komunikace.
Technologie bluetooth se vyvíjela řadu let
Na konci 80. let pomalu začala vyvstávat potřeba mít technologie, které spolu budou komunikovat bezdrátově. Vzniklo mezinárodní sdružení z řad firem Intel, Ericsson, IBM, Nokia a Toshiba, které usilovalo vytvořit jednotný technologický standard. V roce 1996 se konalo setkání zástupců jednotlivých firem ve švédské továrně Ericsson, kde se snažili zástupci najít vhodné označení nově vyvíjené technologie. Původně se nově vyvíjející technologie měla jmenovat PAN – Personal Area Networking. Právní složka měla ale s takto obecným názvem problém, protože nebylo možné zajistit ochrannou známku takového produktu. Ujal se návrh Jima Kardashe, který v té době zrovna četl knihu o Haraldu I. „Modrozubu“ Gromssonovi. Cílem budoucí bezdrátové technologie bylo sjednotit roztříštěné systémy, nabídl se Modrozub jako výborná paralela.
Krále Haralda zřejmě bolel zub
Král Harald, neboli Modrozub (Bluetooth) přijal jako první severský král křest. Svůj přídomek získal zřejmě buď kvůli bolavému zubu tmavomodré barvy, nebo ze slova „blåtand“ (velký tmavý člověk). Toto slovo pak přejala angličtina ve zvukové podobě „bluetooth“. Za králova života mu však takto nikdo neříkal. Modrozub zejména využíval bravurně svých diplomatických schopností. Ve své době přiměl severské kmeny k diskusi a ukončil mezi nimi rozepře. Komunikací se mu nakonec podařilo spojit Dánsko a část Norska – dva nespojitelné národy. Technologie bluetooth má podobně jako Harald I. usnadnit vzájemnou komunikaci a bezdrátově spojovat dva různé přístroje. Logo pro bluetooth v sobě pak spojuje dvě starobylé runy – písmeno H a písmeno B – iniciály krále Haralda.
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Harald_Bluetooth
https://cs.wikipedia.org/wiki/Harald_I.
Znaky starobylých run na moderním displeji
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!