Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: Shutterstock

Video: iPhone umí řídít auto

Aplikace pro iPhone umožní ovládat auto, aniž byste v něm seděli.

Když se řekne auto na dálkové ovládání, těm menším se vybaví populární hračky, těm větším zase dosud utopická vize, jaké by to asi bylo, kdyby mohli své skutečné vozy ovládat na dálku.

Jako James Bond

Že by to nemuselo být zase až tak obtížné, předvedl už James Bond ve snímku Zítřek nikdy neumírá. A jako řada jeho serepetiček, také tato se časem proměnila ve skutečnost.

Počítačoví mágové z Německa vyvinuli aplikaci pro iPhone, díky níž se dá na dálku ovládat speciálně upravené auto.

Stačí jen ťukat do dotykového displeje a auto zrychluje, brzdí a zatáčí. Kamera na palubní desce snímá to, co se děje před autem a obraz následně přenáší na displej telefonu.

Zajímavá vize
Příkazy jsou z iPhonu přenášeny radiovými vlnami do přijímače v autě, který je následně dokáže realizovat.

Projekt je dílem vědecké skupiny na berlínské Freie Universität. Ta přitom zkoumá, jak mohou autonomní vozidla změnit životy lidí.

Autoři uvádějí třeba příklad, kdy by se široce rozšířily dálkově ovládané taxíky, které by byly dostupné na mnoha místech, a jakmile by si do nich člověk sedl, odvezly by ho na místo určení. Taková vize by prý výrazně zjednodušila a pročistila dopravu.

Video:

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 88