Jistý podíl na tom, že stárnutí nevítáme s úsměvem na rtech má i to, kolik mýtů a pověr se kolem této fáze života točí. Pojďme si vyvrátit alespoň ty nejčastější z nich.
Zapomínání na denním pořádku
Pravděpodobně nikdo se nechce dostat do bodu, kdy by neustále něco zapomínal a trpěl demencí. Bohužel tyto dvě věci jsou se stárnutím spojené jako den s nocí. Tedy alespoň si to lidé myslí. Alzheimerova choroba a jiná podobná onemocnění nemusí být vaším denním chlebem, až překročíte jistou hranici věku. Postihuje jen minimální procento dospělých ve věku nad pětašedesát let. Navíc jde zapomínání předcházet, a to například tak, že do svého denního harmonogramu zařadíme pohyb, vyváženou stravu a že zaženeme stres.
Slabost a křehkost - naši noví společníci
Mezi lidmi také kolují zvěsti, že starší lidé jsou slabí a křehcí. Tento mýtus má dokonce vědecké podložení. Bylo zjištěno, že tělesná hmota s věkem ubývá a kosti slábnou. Tento jev však nesouvisí až tak se stárnutím, jako s nedostatkem pohybu. Křehkost a slabost nemusí být vašimi novými společníky, když se budete hýbat.
Samozřejmě netvrdíme, že musíte v šedesáti letech uběhnout maraton. Pohyb rovná se také krátké procházky nebo využívání schodů místo výtahu.
Nepochopení technologií
I když se mezi námi najdou senioři, kteří si s mobilními telefony a počítači netykají, toto množství rapidně klesá. Je zapotřebí si vyvrátit domněnku, že důchodci nerozumí technologiím. Je třeba si uvědomit, že lidé mířící nyní do důchodu už ve světě mobilních telefonů a notebooků nějakou chvíli žijí a jejich ovládání pro ně dávno není záhadou.
Zdroj:
https://www.mojezdravi.cz/anti-aging/sedm-mytu-o-starnuti-tohle-skutecne-neni-pravda-5152.html
Stárnutí opravdu není tak hrozné, jak se někteří obávají
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!