Modlitební korálky
Růženec je ve skutečnosti opakovací modlitba široce rozšířená mezi katolickými věřícími. Odříkává se v určeném pevném sledu. Aby se věřící na počty modliteb a jejich opakování nemusel soustředit a věnoval se spíše svému vnitřnímu prožívání, používá korálky navlečené na niti, jimiž modlitby odpočítává. Těmto početně odpovídajícím korálkům na šňůrce s krucifixem se říká stejně jako modlitbě - růženec.
Historie růžence
Historie růžence je snad tak stará jako náboženství samo, protože ke každému náboženství patří modlitby a jejich opakování. Dávno před růžencem jsou doloženy hromádky kamínků, uzlíky na šňůrce nebo navlečená semena. Určitý počet modliteb Zdrávas Maria, Otčenášů a dalších se ke korálkům na niti připojil až ve středověku. Dnešní podoba modliteb pochází z 16. století. Například modlitba Zdrávas Maria původně vznikla uměle pro lidové účely. Mezi učenými mnichy v klášterech se totiž odříkávaly nazpaměť celé dlouhé žalmy z Bible (žaltáře). Ty si ale negramotný lid nemohl zapamatovat, a tak se žalmy zjednodušily v modlitby, k nimž přibyl i vnější symbol v podobě korálků s krucifixem. Dnes bychom řekli, že jde o dobrou propagační kampaň s vtipným reklamním předmětem.
Duchovní zahrádka vždy při ruce
Zahrada růží představuje v klášteře místo odpočinku a skrytu před nepříznivým světem. Stejně jsou zjevně myšleny i modlitby odříkávané při růženci. Věřící si tím má odpočinou od světských problémů a dopřát své duši osvěžení v duchovním světě. Mnoho druhů růženců je známo i z buddhistického světa. Tak jako křesťanský růženec má mnoho podob, buddhistické opakovací modlitby odpovídají různým příležitostem. Stále však zůstává faktem, že růženec je spíše spojen s různými větvemi křesťanského náboženství. Dnes už mnoho lidí růženec nosí spíše jako módní doplněk než jako modlitební pomůcku a symbol, ale možná by nám duchovní pauzy během dne všem prospěly.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C5%AF%C5%BEenec
https://www.maria.cz/modlitba/jak-se-modlit-ruzenec
Patří růženec do moderního života?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!