Proč se dřív nedělaly květnové svatby?
Většina pověr vznikla v novověku. Stejně je na tom ta o květnové svatbě. Dřív ovšem měla své opodstatnění – většinou žena hned po svatbě otěhotněla, což znamenalo, že v pokročilém těhotenství musela pracovat na poli. Pokud nepotratila, dítě přišlo na svět v únoru, tedy v nejkrutější zimě, kdy zároveň zbývalo jen velmi málo zásob. Mnoho žen i dětí proto umíralo.
Už méně lidí ale ví, že ani listopadová svatba podle pověr nepřináší štěstí. Hovoří o tom pořekadlo „V listopadu za ohradu“, které znamená, že manželství dlouho nevydrží. Naopak nejšťastnějším měsícem by mělo být září. O něco méně vhodný je, alespoň dle našich předků, pro svatby říjen – láska manželům sice vydrží, ale blahobytu se nedočkají.
Pokud si chcete štěstí v manželství pojistit, naplánujte svatbu na období od novoluní do úplňku, tedy v době, kdy měsíc dorůstá. Symbolizuje totiž rostoucí lásku, rodinu a bohatství.
A co šaty?
Je známé, že nevěsta by na sobě v den svatby měla mít něco nového (symbol nového začátku), něco starého (zachování rodinné tradice), něco půjčeného (bude si brát k srdci i rady druhých) a něco modrého (symbol věrnosti). Modré či fialové by ale neměly být šaty, protože by mohly být předzvěstí modřin. Šaty by si nevěsta neměla šít sama, zašila by si štěstí. Jedna pověra rovněž praví, že by si nevěsta pod šaty měla dát zrnko cukru a drobeček chleba, aby byla ona „hlavou rodiny“ a manželství bylo bohaté. Pozor na perly, které symbolizují prolité slzy.
Pověr nebyl ušetřený ani ženich – pokud si vezme místo kravaty motýlka, mohl by nevěstě uletět. V kapsách by měl mít během obřadu několik bankovek, aby do manželství přinesl blahobyt. Nevěsty by si měly dát pozor, pokud jim totiž během obřadu šlápne na nohu, bude v rodině vládnout on.
Zdroj:
https://svatba.cz/blog/organizace-koordinace-svatby/svatebni-povery
https://www.svetsvateb.cz/2023/03/623191-svatba-v-kvetnu-prokleti-nebo-povera/
Svatba v máji, do roka máry aneb poznejte známé i méně známé svatební pověry
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!