Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Šťastná rodina / foto: shutterstock

Teorie citové vazby vám pomůže lépe porozumět svým vztahům

To, jaké jsme měli dětství, nás ovlivňuje i v dospělosti. Mimo jiné chování rodičů do jisté míry určuje naše chování ve vztazích. O tom mluví takzvaná teorie citové vazby.

Pokud o dítě v prvních měsících a letech láskyplně pečuje blízká osoba a vhodně reaguje na jeho potřeby, bude potomek i v dospělosti vnímat svět jako bezpečné místo a blízkost jiných lidí mu nebude dělat problémy. Naopak pokud jeho potřeby nebyly v dětství naplňovány a nebyla mu zajištěna psychická a fyzická blízkost, je pravděpodobné, že nebude schopné navazovat plnohodnotné intimní vztahy, případně se bude potýkat s partnerskými problémy. Jak rozlišují psychologové čtyři typy citových vazeb?

Bezpečná vazba

Tato vazba je v podstatě ideální. Jedinci nemají problém projevovat náklonnost a zájem, ale cítí se pohodlně i bez partnera. Ve vztazích si umí vytyčit a dodržovat jasné hranice, umí přijmout odmítnutí, důvěřují svým blízkým a sami působí důvěryhodně. Sami sebe vnímají jako láskyhodné a schopné.

Jistota a bezpečí v rodině
Jistota a bezpečí v rodině – Zdroj: Shutterstock.com

Úzkostná vazba

Když se děti nemohou plně spolehnout na své rodiče, případně jim rodiče nejsou předvídatelně k dispozici, snaží se jejich pozornost upoutat za každou cenu. Do dospělosti si pak odnášejí urputnost a frustraci. Neustále od partnera vyžadují ujištění, i malé neshody je dovedou velmi potrápit, dělá jim problém důvěřovat ostatním a mnohdy se chovají iracionálně.

Vyhýbavá vazba

Tyto děti si do vztahů odnáší zkušenost, že rodiče na ně reagují pozitivně jen v případě, že toho nechtějí příliš. Naplňují jen některé z jeho potřeb, zatímco zbytek je zanedbáván. Takoví lidé jsou velmi orientovaní na sebe, nezávislí na ostatních a snaží se vyhnout závazkům. Ve vztazích se často dusí, neumí pracovat s vlastními emocemi a mají sklony své pocity potlačovat.

Hlavně, ať po mně dítě nic nechce - typický příklad vyhýbavé vazby
Hlavně, ať po mně dítě nic nechce - typický příklad vyhýbavé vazby – Zdroj: Shutterstock.com

Úzkostně-vyhýbavá vazba

Děti s tímto typem vazby mají zakódováno, že rodič, který by měl být zdrojem bezpečí, je zároveň ohrožením. V dospělosti si od ostatních drží odstup, sami se považují za špatné a nehodné lásky, brání se pokusům o sblížení. Když už do vztahu vstoupí, bývá nefunkční.

 

Zdroj:

https://psychologie.cz/teorie-citove-vazby/

https://www.milju.cz/blog/jak-lepe-porozumet-sobe-a-svemu-vztahu-pomoci-teorie-citove-vazby/

Teorie citové vazby vám pomůže lépe porozumět svým vztahům

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!