Třesení stromkem pro štěstí v lásce
Třesení stromy byl starý zvyk, který se spojoval s přivoláním budoucího partnera. Na Štědrý den proto dívky vyhledávaly ovocné stromy, nejčastěji jabloně, které rostly v blízkosti jejich domova nebo na místě, které mělo zvláštní význam. Dívka se postavila pod strom, zavřela oči a třásla jeho větvemi. Důležitou součástí tohoto zvyku bylo vykládání znamení. Pokud se při třesení stromku ozval zvuk psího štěkotu nebo vytí, věřilo se, že budoucí ženich pochází z tohoto směru. Pokud po zatřesení stromu spadne jablko, bude brzo svatba.
Potírání tváří medem pro lepší vztahy
Potírání tváří medem byl zvyk rozšířený zejména na venkově. Med byl považován za symbol sladkého života, hojnosti a bohatství a spojoval se s magickou léčivou sílu a jeho schopnosti přinášet štěstí a ochranu. Obvykle se med potíral na tváře těsně před půlnocí na Štědrý večer. Některé zdroje uvádějí, že se med mísil s jinými ingrediencemi jako například s mlékem nebo vejci. Potřením tváří medem si lidé přáli, aby byli v příštím roce milí, oblíbení a aby se k nim ostatní chovali přátelsky.
Sedm hrnečků jako předpověď budoucnosti
Staré zvyky byly často spojeny s věštěním. Další zajímavý vánoční zvyk proto spočíval v přípravě sedmi věštících hrnečků. Na stůl se postavilo sedm hrnečků dnem vzhůru a pod každý hrneček se umístil jeden předmět, který symbolizoval určitou oblast života. Nejčastěji se jednalo o symbolické předměty jako mince, prsten, uhlí, hřebínek, šáteček, chléb, dudlík, klíč apod. Každý člen rodiny si pak se zavázanýma očima jeden hrneček vybral a podle předmětu se snažil vyčíst, co ho čeká v následujícím roce.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vánoční_zvyky_a_pověry
Třesení stromem a jiné zapomenuté vánoční tradice
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!