Lyže rozhodně nepatří mezi levné sportovní náčiní. A kdyby šlo jen o něj. K tomu, abyste si zalyžovali, potřebujete spoustu dalšího vybavení. K tomu všemu připočtěte částku, kterou zaplatíte za cestu, ubytování, skipass, stravování a dostanete se k cifře, z níž se vám zřejmě protočí panenky. Lyžování zkrátka patří mezi nákladnější sporty. Co by ale člověk pro zdravý pobyt na horském vzduchu neudělal. Dobrou zprávou je, že tuto investici lze snížit. Třeba takové lyže si nemusíte kupovat, stačí si je vypůjčit. Jak vybrat vhodnou půjčovnu a jakými parametry se při výběru lyží řídit?
Běžky, nebo sjezdovky?
Půjčovny lyží dnes najdete v každém větším městě. Čím větší provozovna, tím bohatší nabídky lyží nabízených k zápůjčce. Ty je vhodné vybírat na základě několika parametrů. V první řadě si rozmyslete, jestli chcete běžky nebo sjezdovky. Dalšími faktorem pak budou vaše lyžařské zkušenosti, tedy vaše lyžařská zdatnost, frekvence lyžování a tratě, které máte v plánu sjíždět.
Měkké versus tvrdé
Například pro začátečníka vyhledávajícího upravené tratě jsou vhodné lyže měkké (Cross, All Mountain, popřípadě All Round). Lépe se ovládají a snesou i nějaké ty nepřesnosti v jejich vedení. Zkrátka vám toho spoustu odpustí. Svou pozornost proto zaměřte na lyže označení Naopak sportovní a profesionální lyžaři upřednostňují spíše lyže tvrdé (Radce) vhodné pro vyšší rychlosti i neupravený terén.
Hmotnost, výška a typ oblouku
Velmi důležité je zohlednit při výběru i hmotnost a výšku lyžaře, na jejichž základě se spolu se stylem jízdy přistupuje k volbě délky lyží. Obecně se dá říci, že vhodné lyže jsou ty, které lyžaři dosahují mezi bradu a nos.
Nevíte si rady s výběrem? Požádejte o pomoc odborný personál půjčovny lyží (například z půjčovny Lyže Go Home). Zde si lyže můžete zapůjčit na jeden den i na celou sezonu. A spolu s nimi i běžky a snowboard.
K tomuto článku není otevřena diskuze