Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Přejídání sladkým jídlem / foto: shutterstock

Emoční přejídání brání hubnutí, může ale způsobit i vážné zdravotní problémy

Odměňujete se za náročný den v práci čokoládou? Nebo se po hádce s parterem vrháte uklidnit nervy do cukrárny? Uložíte večer děti do postele a nahromaděný stres zaháníte před otevřenou ledničkou? Zaděláváte si na problém.

Problém začíná už v dětství

Problém s emočním přejídáním může mít původ už v dětství. Pokud vás rodiče za dobré známky nebo chování odměňovali sladkostmi a naopak v případě zlobení vám dobroty odpírali, dost možná jste si nezdravé jídlo spojili s příjemným pocitem.

A tak si z něj v dospělosti děláte lék proti stresu, ale i odměnu za dobře odvedenou práci. Z jídla se však snadno stane droga, brzy vnímáte každou emoci, která do mozku doputuje, jako signál, abyste začali jíst, ačkoliv nemáte hlad.

Emoční přejídání má často své kořeny v dětském věku
Emoční přejídání má často své kořeny v dětském věku – Zdroj: Shutterstock.com

Zdravotní rizika

Emoční přejídání snadno vede k nárůstu tělesné hmotnosti, ale paradoxně může po čase zapříčinit také vznik anorexie nebo bulimie. Navíc zvyšuje riziko chronických onemocnění, třeba cukrovky nebo srdečních chorob.

Co s tím?

Prvním krokem je najít spouštěč, kvůli kterému hledáte uklidnění v útrobách spíže. Klidně si pište deník, kdy a za jakých podmínek k přejídání došlo. Pokud takové spouštěče dokážete identifikovat, snáze najdete alternativní způsob, jak se s nimi vypořádat. Může to být cvičení, zhlédnutí filmu, hovor s přáteli nebo provozování koníčku, zkrátka cokoliv, co odvede vaši pozornost od jídla.

Nebojte se svěřit rodině nebo přátelům, mohou vám poskytnout oporu nebo motivaci. Zvažte ovšem, zda se nebudou problém snažit spíš shazovat s tím, že přeci o nic nejde a jeden dortík ničemu neuškodí. Snažte se jíst v pravidelných intervalech a v dostatečném množství. Během jídla se už na nic jiného nesoustřeďte, jezte pomalu a vědomě.

O jídle je třeba přemýšlet
O jídle je třeba přemýšlet – Zdroj: Shutterstock.com

Pokud máte pocit, že vám emoční přejídání přerostlo přes hlavu, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Psycholog nebo výživový specialista vám navrhne účinné strategie pro zvládnutí vašeho problému.

 

Zdroje:

https://www.prodietix.cz/clanky/magazin/zdravi-vitalita/co-je-emocni-prejidani-a-jak-ovlivnuje-hubnuti

https://www.denik.cz/zdravi/emocni-jedeni-stob-jidlo-smutek-stres-malkova-nesnidalova.html

https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-diety-jak-zastavit-emocni-prejidani-86534

Emoční přejídání brání hubnutí, může ale způsobit i vážné zdravotní problémy

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!