Kyber-kompulzivní hromadění
Obě poruchy v podstatě nejsou ničím novým, jen je moderní technologie přenesly do světa internetu. Hromadění neboli křečkování je obecně problém, kdy se člověk jen obtížně zbavuje předmětů a místo toho je schraňuje. A kyber-kompulzivní hromadění je jev, kdy se odmítá zbavovat informací a dat, která našel nebo sám zveřejnil na internetu. Může se jednat třeba o příspěvky na sociálních sítích, ale i o ukládání stovek filmů a seriálů, sbírku videoher nebo čehokoliv dalšího, co si stahují a zálohují na disku.

Kyberchondrie
Kyberchondrie je zase internetová obdoba hypochondrie, tedy poruchy, při které mají lidé nutkavou touhu hledat na internetu informace o zdravotním stavu. Lidé trpící kyberchondrií vyhledávají jakýkoliv (i vsugerovaný) příznak nemoci, který na sobě zpozorují, a soustředí se na tu nejhorší možnou variantu. Nezřídka se stává, že internetové stránky opouští s přesvědčením, že trpí rakovinou či jinou vážnou nemocí.
Díky přístupu na internet je samozřejmě mnohem jednodušší vyhledávat diagnózy. Laici ale neumí informace filtrovat, ověřovat a dávat si je do souvislostí. Nezřídka se pak stává, že pacienti žádají po lékařích léky, které pro jejich diagnózy nejsou vhodné.

Problém je vážný
Podle odborníků jde o častější problém, než by se na první pohled zdálo. Neshodují se ale na tom, zda jde o technologicky pokročilé varianty už známých poruch, nebo zda jde o poruchy zcela nové. V současné době se soustředí na pochopení toho, kdo je rizikovou skupinou a co dělat, aby se taková zranitelnost snížila.
Vědci chtějí v dalších výzkumech spolupracovat s technologickými společnostmi, které o svých uživatelích shromažďují obrovské množství dat. S jejich pomocí by mohli zkoumat, jaké stopy po sobě duševně nemocní lidé na internetu zanechávají.
Zdroje:
Kyberchondrie jako internetová choroba. Trpíte jí také?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!