Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
nové auto / foto: shutterstock

Barva auta vás může zachránit od nehody. Který odstín je nejbezpečnější?

Příčiny dopravních nehod bývají různé. Věděli jste ale, že na bezpečnost provozu vozidla může mít vliv i jeho barva?

Je to vlastně celkem logické. Barvy, které jsou lépe viditelné i za zhoršených povětrnostních podmínek, budou na silnici bezpečnější než ty, které splývají s okolím. Netypické výstřední barvy ale zase mohou poukazovat na touhu řidiče po pozornosti, která se bude odrážet i v jeho stylu jízdy. Jaké barvy jsou tedy nejbezpečnější a na jaké si dát pozor?

Bílá vede

Jedna z nejbezpečnějších barev je bezesporu bílá. Lépe odráží světlo, a tak je dobře vidět. Výhod bílé karoserie je ale víc, především jsou levnější než jiné barvy, v létě se tolik nepřehřívají a lépe schová různé šmouhy a nečistoty.

Pokud bílé auto nechcete, vsaďte alespoň na krémovou, oranžovou nebo světle žlutou. Případně jakoukoliv světlou barvu, která je obecně bezpečnější.

Světlé barvy jsou údajně nejbezpečnější
Světlé barvy jsou údajně bezpečnější – Zdroj: Shutterstock.com

Pozor na červenou i hnědou

Naopak pozor na šedou a stříbrnou, tyto barvy snadno splynou s vozovkou. Dobrou službu vám neudělá ani černé auto, které je zejména za soumraku a svítání špatně viditelné.

Problematická je překvapivě červená barva. Ač je výrazná, v noci svou záři ztrácí, navíc může splývat se světly semaforů, brzdovými světly a různými světly pouličního osvětlení. Navíc se často jedná o barvu závodních aut, proto k ní mohou tíhnout neopatrní jedinci.

Modrá karoserie je na tom o něco lépe, přesto je někdy těžké modrý vůz odlišit od barvy oblohy. Tmavší odstíny navíc dost splývají s okolím. Podobný problém má zelená barva, která i přes svou výraznost splývá se stromy, trávou i zmíněnými semafory.

Překvapivě nejméně bezpečnou barvou auta je tmavě hnědá. Pravděpodobně za to může špatná viditelnost, a to především za svítání a soumraku.

U bezpečnosti nejde jen o odrážení světla. Světlé barvy se totiž na silnici jeví blíž, než ve skutečnosti jsou, a tak si řidiči nechávají větší odstup. U tmavých barev to funguje přesně naopak.

 

Zdroje: 

https://www.bestdrive.cz/blog/barva_auta_a_riziko_nehody.html

https://www.portalridice.cz/clanek/vedci-a-nejcasteji-bourajici-auta-dle-barev

Barva auta vás může zachránit od nehody. Který odstín je nejbezpečnější?

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!