Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Crysis / foto: Shutterstock

Crysis? Akce, která vás nenechá spát

Naprostá fantazie z hlediska technologie i hratelnosti! Tuhle pecku by si neměl nechat ujít nikdo – aneb jak vypadá žhavý kandidát na hru uplynulého roku.

Německé studio CryTek dlouho dopředu vnadilo hráče úchvatnými obrázky a videi – už jen pro špičkovou grafiku by stálo za to si Crysis zahrát a mnozí po něm toužili zejména z tohoto důvodu. Nyní se však ukazuje, že nejde o pouhé technologické demo, nýbrž skvěle vypreparovanou a dramatickou hru!

Dělejte, co chcete

magazin.cz
Mohutný armádní stroj se vznáší kdesi nad Pacifikem. Píše se rok 2020, ale Severokorejci jsou stále stejní. Zdá se, že unesli expedici amerických archeologů, jež se vydala na jedno z filipínských souostroví zkoumat tajemný artefakt.

Seskok padákem do tmy je povinností, ale co to? Do hlavního hrdina Jacka Dunna alias Nomada něco naráží, a tak po tvrdém pádu končí ve vodě. Jen co vyleze, vidí na pláži korzující obří želvu. Proč ji neuchopit a neprohlédnout si ji řádně zblízka.

Crysis je hrou, která vám dovolí mnohé, řádově více než jiné tituly, na rozdíl od nich vás ale do svých serepetiček nenutí. Prostě tu jsou a dotváří autentický dojem. Můžete skočit do džípu a zkrátit si několikakilometrovou štreku, ale pokud chcete, nikdo vám v běžeckém tréninku bránit nebude. Vyřídíte skupinku nepřátele jednoho po druhém hezky zezadu, nebo se na ni vrhnete s válečným rykem a štěkajícím kulometem? Je to na vás, stejně jako desítky dalších rozhodnutí.

Máte tu přece práci!

magazin.cz
Škarohlídi tvrdí, že Crysis není revolucí, ale pouze sofistikovaným hávem opředená akce. My naopak tvrdíme, že takhle dobře demaskovanou akci jsme tu neměli několik let.

Crysis je esencí hratelnosti, v níž se nebudete ohlížet na nějakou podobnost. Prožívání každičkého okamžiku vám v tom zabrání. Vyběhnete z džungle přímo na strmý útes – pod vámi moře, před vámi neuvěřitelně efektní východ slunce. Šli byste se opalovat, ale máte práci. Ty zpropadené Severokorejce.

magazin.cz
Přestřelky jsou naplněny intenzitou, bojujete v nich o přežití. Přitom stačí, aby proti vám stálo třeba pět nepřátel a už máte docela problém. Protivníci se dokáží krýt, obcházet vás, házet granáty a jejich komunikace má skutečně reálné dopady.

Mise snad ani variabilnější být nemohou: tu osvobozujete zajatce z dobře opevněné vesničky, tam útočíte na nepřátelský přístav a jinde si pro změnu střihnete hlavní roli v tankové bitvě (s vynikajícím modelem ovládání ocelového monstra). Po celou dobu, co se budete zaobírat Severokorejci, vám něco nebude hrát. Tohle přeci nemůže být zápletka spektáklu, jakým Crysis dozajista je. Domněnky potvrzují krajně podivné nálezy, přičemž atmosféra dá občas silně vzpomenout na Predátora.

Bacha, mimozemšťani
A pak to vypukne. Onen artefakt se ukáže být vesmírnou lodí, po tisíciletí v latentním stavu. Co ale nenechavý archeolog zcela určitě nechtěl – její útroby se otevřou a mimozemská rasa zmrazí celý ten tropický ráj. Pohled to je až surreálný. Zároveň dochází ke změně taktiky – relativní volnost se zkrouhne na maximálně dynamickou, víceméně lineární střílečku proti mechanickým alienům a především velkolepým bossům.

magazin.cz
Crysis vypadá skutečně skvěle – předpokladem je to nelepší železo, které je dnes k sehnání. Hra ale překvapivě funguje i na výrazně slabších sestavách, dokonce na takových, které jiní tvůrci již před časem odepsali. V takovém případě se však musíte smířit s radikálním snížením detailů, ale i na střední nastavení vypadá hra stále fantasticky. Detailů sice ubude, ovšem skvělý celkový dojem zůstane.

Crysis je zásadní hrou minimálně roku 2007, ale mnohem spíše několika posledních let. Takhle si představujeme novou generaci videoherní zábavy. Máte-li k ní kladný vztah, Crysis si zamilujete.

Video 1:

Video 2:

Co na Crysis říkáte vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 143