Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
G440 / foto: Shutterstock

Létající vozidla? Už se to blíží!

Ačkoliv koncepty létajících vozů v posledních letech trochu ustoupily z technologické scény, neznamená to, že by se na nich horečně nepracovalo.

Mnozí milovníci sci-fi vizí z minulých několika desetiletí se mohou cítit zklamáni. S příchodem nového milénia už se ve vzdušných koridorech měla prohánět létající auta. Namísto toho na ulicích stále jezdí obyčejné škodovky. Ale nevěšte hlavu – vývoj možná nešel tak rychle, jak bychom si přáli, ale nad zemí se vznášející vozidla zcela jistě nejsou mrtvou a neuskutečněnou relikvií dějin budoucnosti.

Rychlost i manévrování
Například koncept stroje zvaného G440 vypadá přinejmenším k světu. Tento model má ukázat ty největší přednosti celé řady Cell Craft.

magazin.cz
Design počítá se sedmimístným vnitřním prostorem, který se do pohybu dostane díky turbíně jenž umožňuje pohyb z kategorie VTOL (Vertical Take Off and Land). Turbíny nasávají vzduch a vytlačují ho ven, a to hned dvěma způsoby. První dává G440 forsáž k horizontálnímu letu, druhý se stará o plynulý vzlet, vznášení se a přistání.

Cílem Cell Craftu je zhodnotit výhody snadného přístupu, vznesení se i dosednutí. Stroj kombinuje manévrovací schopnosti vrtulníku s rychlostí, bezpečností a stabilitou letadla. Ovládání by mělo být natolik intuitivní, aby ho zvládl každý průměrný řidič.

G440 se řídí pomocí dvou páček na okrajích pilotova sedadla. Levou určujete rychlost, pravou potom náklon a směr. Stačí lehké posunutí této páčky dopředu a stroj se zvolna nakloní dopředu a začne nabírat stále větší rychlost. Zatáčení je možné i při hodně rychlém letu – samozřejmě máte-li k tomu patřičný prostor. Vozidlo je vůbec neuvěřitelně flexibilní a za okamžik se dokáže otočit i kolem vlastní osy.

Jak dlouhá doba ještě uplyne, než si v něčem podobném budeme moct zalétat, to si netroufáme předpovídat. Představa je to ale určitě lákavá.

Co si o tom myslíte vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 107