Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Léky a placebo / foto: shutterstock

Nanoplasty údajně snižují účinky antibiotik. Je třeba se obávat?

Mikroplasty a nanoplasty jsou v současné době jedním z největších enviromentálních strašáků. O to víc, že se nacházejí téměř všude včetně lidského organismu. A právě to může ztěžovat léčbu antibiotiky.

Tým vědců z rakouské univerzity ve Vídni uveřejnil studii, ve které zkoumal pokročilé molekuly struktury běžných plastů tvořících částice nanoplastů a jejich navázání na molekuly běžných širokospektrálních tetracyklinových antibiotik. A zjistili, že nanoplasty mohou tetracyklin omezovat až zcela blokovat jeho vstřebávání do organismu.

Jak bude reagovat tělo na léčbu?
Jak bude reagovat tělo na léčbu? – Zdroj: Shutterstock.com

Nebezpečné částečky

Konkrétní plasty, které byly podrobené výzkumu, byly polypropylen, polyetylen, polystyren a nylon. Vědci zkoumali jejich nejmenší částečky o rozměrech méně než 0,001 milimetrů, u kterých se předpokládá mimořádně škodlivý vliv na lidské zdraví i životní prostředí.

Nejzávažnější problém s antibiotiky zaznamenali u nanoplastů nylonu. Ten se uvolňuje především z textilií a do těla člověka se dostává dýchacími cestami. Nejde přitom jen o snížení účinnosti antibiotik, ale i o to, že se tetracyklin dostane do míst v organismu, pro která nebyla určená, a způsobit tak nežádoucí vedlejší účinky.

Nanoplasty a jejich skrytá hrozba
Nanoplasty a jejich skrytá hrozba – Zdroj: Shutterstock.com

Antibiotická rezistence

Koncentrace antibiotik se na povrchu částeček nanoplastů zvyšuje a vytváří tak shluky nevstřebatelných molekul. Paradoxně tak mohou vytvořit perfektní živnou půdu pro jiné bakterie, které se stanou vůči použitému antibiotiku rezistentní. To by mohlo představovat obrovský problém, jelikož rezistence vůči antibiotikům se stává celosvětově větší a větší hrozbou.

Nejvíc nanoplastů máme v domácnosti

Nanoplasty nás obklopují téměř všude. Odhaduje se, že v interiéru je jejich koncentrace pětkrát vyšší než v exteriéru. To proto, že se uvolňují z obalových materiálů, ale i bytových textilií, koberců nebo oblečení. Vědci, kteří tento výzkum provedli, by proto v budoucnu chtěli zkoumat vliv nanoplastů i na jiné léky.

 

Zdroje:

https://vedanadosah.cvtisr.sk/zdravie/nanoplasty-mozu-znizovat-ucinok-antibiotik-ukazal-najnovsi-vyskum/

https://www.stoplusjednicka.cz/necekana-komplikace-nanoplasty-mohou-narusovat-pusobeni-antibiotik

Nanoplasty údajně snižují účinky antibiotik. Je třeba se obávat?

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!