Bezpečnost letiště je ovlivněna několika faktory, a to délkou přistávací plochy a samotným umístěním letiště. Hory i oceány určují to, jak musí být pilot zručný, aby se mu povedlo přistát. Přinášíme přehled nejnebezpečnějších letišť, kde mnohdy hrůzou trnou nejen pasažéři, ale i samotní piloti.
Letiště Funchal na ostrovní Madeiře
Přistávací dráha je zde obklopena mořem. Větší problém však představují strmé skály zvedající se na severní straně letiště. Komplikace zde představuje i silný vítr, zejména jeho prudce se měnící síla a směr. Přistání na tomto letišti je povoleno jen letadlům s piloty, kteří absolvovali zvláštní výcvik a mají oprávnění místního úřadu pro civilní letectví.
Longyearbyen (Svalbard) v Norsku
Jde o jedno z nejseverněji položených letišť na světě. Jeho přistávací dráha se nachází na ledu. K tomu je letiště obklopeno horami a nachází se ve vysoké nadmořské výšce. Pravidelně zde dochází ke špatným povětrnostním podmínkám, které tak ještě více komplikují bezpečnost cestujících.
Však zde došlo ke dvěma tragickým událostem. První se stala v říjnu 1986, kdy se letadlo bezprostředně po vzletu zřítilo a nikdo ze šesti osob na palubě nepřežil. Ke druhému incidentu došlo v srpnu 1996, kdy letadlo narazilo 14 kilometrů od letiště do hory a všech 141 osob na palubě zemřelo. Jedná se o jedno z největších leteckých neštěstí v historii Norska.
Mezinárodní letiště princezny Juliany na ostrově Svatý Martin
Letiště má velmi krátkou runway, která se nachází v blízkosti pobřeží a permanentně plné pláže. Během odletů i přistávání se musí pilot vyhnout horám v cestě, ale také lidnaté pláži, která je vystavena nebezpečí v souvislosti s výbuchy tryskových motorů. I když je pláž opatřena výstražnými cedulemi, tak ani to většinou nestačí.
Letiště Skiathos v Řecku
Letiště patří mezi nebezpečná kvůli své ranveji, která je díky 1628 metrům nejen krátká, ale také dle pilotů úzká. Vzlet i přistání může ještě zkomplikovat i špatné počasí a prudké letní bouřky. Letiště je přirovnáváno k výše zmíněnému letišti princezny Juliany.
Nejnebezpečnější letiště Lukla v Nepálu
Patří mezi nejnebezpečnější letiště světa. Slouží jako výchozí bod pro túry na Mount Everest. Nachází se ve vysoké nadmořské výšce, má krátkou ranvej, která neumožňuje udělat sebemenší chybu. K tomu zde vládne nepředvídatelné počasí, které mnohdy vede k nízké viditelnosti, silnému větru. Jelikož tu nejsou žádné radary, piloti musí spoléhat na systém hlasové komunikace.
Zdroje:
https://forbes.cz/jak-to-vidi-piloti-znate-deset-nejnebezpecnejsich-letist-v-evrope/
Nejnebezpečnější letiště na světě aneb kde letadla přistávají na ledu či krátkém útesu
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!