Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Letiště Nepál / foto: Soloviova Liudmyla / Shutterstock.com

Nejnebezpečnější letiště na světě aneb kde letadla přistávají na ledu či krátkém útesu

Fascinují vás letadla? Rádi létáte? Víte, která letiště patří mezi nejnebezpečnější? Překvapíme vás, že mnohá se nachází v Evropě.

Bezpečnost letiště je ovlivněna několika faktory, a to délkou přistávací plochy a samotným umístěním letiště. Hory i oceány určují to, jak musí být pilot zručný, aby se mu povedlo přistát. Přinášíme přehled nejnebezpečnějších letišť, kde mnohdy hrůzou trnou nejen pasažéři, ale i samotní piloti.

Letiště Funchal na ostrovní Madeiře

Přistávací dráha je zde obklopena mořem. Větší problém však představují strmé skály zvedající se na severní straně letiště. Komplikace zde představuje i silný vítr, zejména jeho prudce se měnící síla a směr. Přistání na tomto letišti je povoleno jen letadlům s piloty, kteří absolvovali zvláštní výcvik a mají oprávnění místního úřadu pro civilní letectví.

Nebezpečné přistání
Nebezpečné přistání – Zdroj: Shutterstock.com

Longyearbyen (Svalbard) v Norsku

Jde o jedno z nejseverněji položených letišť na světě. Jeho přistávací dráha se nachází na ledu. K tomu je letiště obklopeno horami a nachází se ve vysoké nadmořské výšce. Pravidelně zde dochází ke špatným povětrnostním podmínkám, které tak ještě více komplikují bezpečnost cestujících.

Však zde došlo ke dvěma tragickým událostem. První se stala v říjnu 1986, kdy se letadlo bezprostředně po vzletu zřítilo a nikdo ze šesti osob na palubě nepřežil. Ke druhému incidentu došlo v srpnu 1996, kdy letadlo narazilo 14 kilometrů od letiště do hory a všech 141 osob na palubě zemřelo. Jedná se o jedno z největších leteckých neštěstí v historii Norska.

Mezinárodní letiště princezny Juliany na ostrově Svatý Martin

Letiště má velmi krátkou runway, která se nachází v blízkosti pobřeží a permanentně plné pláže. Během odletů i přistávání se musí pilot vyhnout horám v cestě, ale také lidnaté pláži, která je vystavena nebezpečí v souvislosti s výbuchy tryskových motorů. I když je pláž opatřena výstražnými cedulemi, tak ani to většinou nestačí.

Rizikový přílet
Rizikový přílet – Zdroj: Shutterstock.com

Letiště Skiathos v Řecku

Letiště patří mezi nebezpečná kvůli své ranveji, která je díky 1628 metrům nejen krátká, ale také dle pilotů úzká. Vzlet i přistání může ještě zkomplikovat i špatné počasí a prudké letní bouřky. Letiště je přirovnáváno k výše zmíněnému letišti princezny Juliany.

Nejnebezpečnější letiště Lukla v Nepálu

Patří mezi nejnebezpečnější letiště světa. Slouží jako výchozí bod pro túry na Mount Everest. Nachází se ve vysoké nadmořské výšce, má krátkou ranvej, která neumožňuje udělat sebemenší chybu. K tomu zde vládne nepředvídatelné počasí, které mnohdy vede k nízké viditelnosti, silnému větru. Jelikož tu nejsou žádné radary, piloti musí spoléhat na systém hlasové komunikace.

 

Zdroje:

https://refresher.cz/146187-Toto-je-10-nejnebezpecnejsich-letist-sveta-Nekde-letadla-pristavaji-na-ledu-jinde-na-kratkem-utesu

https://forbes.cz/jak-to-vidi-piloti-znate-deset-nejnebezpecnejsich-letist-v-evrope/

Nejnebezpečnější letiště na světě aneb kde letadla přistávají na ledu či krátkém útesu

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!