Co je pařížský syndrom?
Pařížský syndrom se dá popsat jako extrémní forma kulturního šoku. Nastává obvykle ve chvíli, kdy dlouhodobě sníte o návštěvě nějakého místa, idealizujete si ho podle instagramových příspěvků a oblíbených filmů... a pak najednou přijde realita, která je na hony vzdálená tomu, co jste očekávali. Jste zklamaní.
Pocity neštěstí mohou být natolik intenzivní, že se dostaví halucinace, pocení, neklid, bušení srdce až odloučení od reality. Nejčastěji tímto syndromem trpí japonští turisté, jelikož jejich až přehnaně zdvořilá a spořádaná kultura naráží na nepochopení.

Zklamání nečeká jen v Paříži
A proč se syndromu říká pařížský? Protože nejvíc zklamání na turisty podle průzkumů čeká právě tam. Největším spouštěčem pařížského syndromu je totiž Eiffelova věž. Hned na druhém místě se umístil slavný obraz Mona Lisa. Mnoho turistů neunese fakt, že místo obrovského impozantního díla na ně čeká tmavý obraz menšího formátu, ke kterému se často není ani možné přes davy ostatních návštěvníků probojovat.
Třetí místo žebříčku okupuje slavné náměstí Times Square, dále barcelonská ulice La Rambla, pak Socha svobody, Španělské schody v Římě, Bílý dům, egyptské pyramidy, Brandenburská brána a první desítku uzavírá šikmá věž v Pise.
Zklamání ale nemusí nastat jen z památek. O srážku s realitou se mohou postarat i přemrštěné ceny, davy turistů, nepořádek a zničené prostředí, komerce narušující historické lokality nebo třeba jen nepříjemná obsluha v restauracích.

Co s tím?
Nemějte přílišná očekávání. Nezapomeňte, že cestovní kanceláře a potažmo i příspěvky na Instagramu fotí lákadla z těch nejlepších úhlů a většinou bez ostatních turistů. Snažte se vnímat pozitivní stránky a nacházet zalíbení tam, kde byste ho na první pohled nečekali.
Zdroje:
https://www.zivotcestovatele.cz/parizsky-syndrom-kde-turiste-zazivaji-nejvetsi-kulturni-sok
Pařížský syndrom vám může pokazit dovolenou
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!