Starověké hostiny
Ve starověku se používaly jako první jídelní pomůcky ostře zbroušené kosti. Tuhé maso se natloukalo kameny, aby se dalo lépe v ústech zpracovat, a pokud přece jen uvízlo mezi zuby, použila se pevná kůstka z velké ryby. Nejčastěji se však stále jedlo rukama. A bylo tomu i v Římské říši 51 let před naším letopočtem na hostinách galských vojevůdců. Ovšem při pojídání polévek z plechových a dřevěných škopků se již používaly dřevěné lžíce vyrobené na způsob sběraček. Nože se používaly jen k oddělení velkých kusů masa nebo k obírání. Jako ubrousky sloužily lidem žitné placky.
Současné jídelní náčiní
Většina lidí si dnes běžně vystačí s trojicí náčiní – vidličkou, nožem a lžící – a samozřejmě s talířem nebo miskou. Ve skutečnosti je však v manuálu francouzské a čínské kuchyně uvedeno až 250 různých druhů jídelního nádobí. Vidlička se začala používat až v 17. století, do té doby lidem stačil nůž a lžíce. V asijských zemích jsou běžné jídelní hůlky, které se vyrábí ze dřeva, bambusu, kovu i z plastů. Dříve se užívalo k jejich výrobě také čisté stříbro, které, pokud zčernalo, signalizovalo nějaký jed.
Trošku statistiky nakonec
A jak je to v dnešní době? Odhaduje se, že příborem, jak jej známe u nás, jí na světě kolem 900 milionů lidí, asijské jídelní hůlky používá asi 1,3 miliardy lidí a zbytek světové populace jí rukama. A to zejména levou rukou! Protože pravá ruka patří kamkoliv jinam. Používání nejrůznějších speciálně tvarovaných nožů, moka lžiček, salátových příborů a dalšího se považuje převážně za projev snobství a k běžnému domácímu stolování nepatří a ani se příliš nepoužívají.
Zdroje:
Časopis Epocha 20/2010
https://www.inadhled.cz/zajimavosti/historie-stolovani-aneb-jak-sel-cas-s-priborem/
https://www.thomasspoon.cz/aktuality/historie-priboru
Historie používání příborů – vidlička, nůž a lžíce nebyly vždy samozřejmostí
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!