Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Zlatá cihla / foto: shutterstock

Co je zlatý standard a jakou hrál roli ve světě financí?

V dnešní době platíme papírky, na kterých je natisknutá číslice. Tento kus papírku má takovou hodnotu, jakou mu přiřadili v tiskárně cenin. Je to tak trochu paradox, ale pravdou zůstává, že doba, kdy peníze byly kryté skutečným zlatem a kdy na trzích panovala cenová stabilita, je už dávno pryč.

Kdo přišel se zavedením zlatého standardu?

Zlato si v historii získalo důvěru, která přerostla v něco velice stabilního a důvěryhodného. Velká Británie v 19. století, konkrétně v roce 1816, přistoupila k měnovému systému zlatého standardu. Zlato bylo uzákoněno jako jediné legální platidlo, které mělo nějakou hodnotu. Papírové peníze, které byly na ono zlato vázané, byly pouze jakýmsi doplňkovým oběživem. Bankovky bylo možné vyměnit za zlaté mince a naopak. Ke zlatému standardu se začaly postupně přiklánět další země. Jednalo se o Německo, Švýcarsko, Skandinávii, USA, Rakousko-Uhersko a pak také Rusko.

Zlato jako platidlo určující hodnotu
Zlato jako platidlo určující hodnotu – Zdroj: Shutterstock.com

Zásluha zlatého standardu

Stačí si představit, kdyby české koruny byly kryté zlatem. Každá jednotlivá bankovka nebo mince by představovala určité množství zlata. Tak to v minulosti opravdu bylo, protože každá mince byla ražena s předem určeným množstvím zlata a bankovky byly tisknuté pouze tehdy, pokud byl vydavatel schopen hodnotu bankovek uhradit ve zlatě, a to v odpovídajícím množství.

Podstata zlatého standardu však sahá ještě hlouběji. Výhodou bylo především to, že zabraňoval nárůstu inflace. Lidé tedy nemuseli mít strach, že by jejich peníze byly nějakým způsobem znatelně znehodnocené. Banky nemohly jen tak tisknout peníze, které by způsobily inflaci.

Zlatý standard na jedné straně představoval spolehlivost a stabilitu, ale na druhé straně se moc nezamlouval vládám, které byly omezovány v jejich manipulování s měnovou politikou na základě politických cílů.

Co se se zlatým standardem stalo?

Tento systém se udržel do první světové války. Nenávratně se zlatý standard pomalu začal hroutit, když země potřebovaly finance na válečný konflikt. Ke zlatému standardu se pokusila vrátit Velká Británie. Pokusy k tomuto návratu byly marné, protože roku 1931 přišla Velká hospodářská krize.

Druhá světová válka už takto rozvrácený měnový systém ještě více rozvrátila. Posledním pokusem o udržení zlatého standardu byl tak zvaný brettonwoodský systém. V tomto systému hrál hlavní roli dolar, který sliboval větší flexibilitu. Princip směny kurzu byl v podstatě podobný, jako tomu bylo v době zlatého standardu, akorát měny byly určovány ve zlatě i v dolarech. Ale bohužel ani tento systém se neudržel a v roce 1971 americký prezident Richard Nixon zrušil vazbu mezi dolarem a zlatem. V současné době tedy neexistuje žádná země, ve které by byl zlatý standard zaveden.

Dolar si šel vlastní cestou
Dolar si šel vlastní cestou – Zdroj: Shutterstock.com

Měl by v dnešní době zlatý standard šanci?

O zlatém standardu uvažuje mnoho ekonomů. Nicméně fakt, že tento systém padl, má své opodstatnění v tom, že vlády nemohly flexibilně rozhodovat v nejistých dobách. Kdybychom se v dnešní době chtěli ke zlatému standardu vrátit, bylo by to komplikovanější a složitější než v dřívějších dobách. Při dnešních cenách zlata by státy při jeho pořizování vynaložily velké náklady. Další překážkou, která tu byla již nastíněna, by bylo omezení hospodářského růstu a nedostatek flexibility. Centrální banky, ruku v ruce s vládami, by nemohly jen tak vytvářet peníze “ze vzduchu” a ovlivňovat tak měnovou politiku.

Kousek zlatého standardu pro každého z nás

I přesto, že k návratu zlatého standardu pravděpodobně nikdy nedojde, některé státy si uvědomují nestabilitu měny a celkového systému. Centrální banky těchto států si vytvářejí čím dál větší rezervy, aby byly připravené na možné špatné období. Možnosti investice do zlata mohou využívat nejen státy, ale také jednotlivci. Mnohé z historického hlediska naznačuje, že zlato přečkalo všechna špatná období a ve své nezdolatelnosti směle pokračuje dál. Pokud tedy chcete investovat do něčeho konzervativnějšího a stabilního, se zlatem nesáhnete vedle.

 

Zdroje:

 https://www.goldio.cz/vite-co-je-to-zlaty-standard-jaka-byla-jeho-role/

 https://www.tradecz.cz/co-je-zlaty-standard-a-jak-souvisi-s-inflaci-a-hyperinflaci/

 https://rankia.cz/co-je-zlaty-standard/

 https://www.ekka-gold.cz/clanek/zlaty-standard-touha-po-stabilite

 https://www.goldengate.cz/aktuality/zaklad-moderniho-menoveho-systemu

 

 

Co ke zlatý standard a jakou hrál roli ve světě financí?

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!