Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Články z rubriky HISTORIE:

Významné osobnosti narozené v únoru

Jan Werich, Jules Verne nebo Galileo Galilei. To jsou významné osobnosti z Česka i ze světa, které se narodily v měsíci únoru. Pojďme si je připomenout a podívat se, čím se tito slavní muži vepsali do dějin i do naší paměti.

Významné historické události, které se odehrály v únoru

I když je únor nejkratším měsícem v roce, během historie stačil nasbíral plno významných událostí, které stojí za připomenutí.

Mezinárodní den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

Mezinárodní den památky obětí holokaustu připomíná všem hrůzy 2. světové války a především počet obětí těchto událostí, který čítá přes 6 miliónů. Je datován k 27. lednu.

Knižní tipy na knihy týkající se holokaustu

Jelikož na 27. ledna připadá Mezinárodní den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, dejme si několik tipů na knihy, které se tímto tématem zabývají.

Významné lednové události české historie

Den za dnem, rok za rokem – každý čas přinášel a přináší v naší společnosti nové události. Některé jsou považovány za tolik významné, že si je připomínáme každoročně. Ani měsíc leden není o taková data ochuzen.

Významné české osobnosti narozené v lednu

Leden byl pro řadu známých osobností měsícem, kdy přišly na svět a poprvé se nadechly. Pojďme se podívat na dvě z nich, které rozhodně stojí za zmínku.

Původ a historie tradičních vánočních zvyků

Vánoční svátky jsou za rohem, což znamená, že se domácnosti začínají blyštit pestrobarevnými světýlky. Peče se cukroví, nakupují dárky. Mluvíme již o takových tradicích, ale kde se vlastně tyto vánoční zvyky vzaly?

Houbař na Jesenicku si místo koše hub odnesl domů meč z doby bronzové starý 3 300 let

Překvapivý nález se podařil muži, který se po vydatném podzimním dešti vypravil na sběr hub. Takový úlovek, jaký se mu povedl, však opravdu nečekal.

O obsahu záhadného Voynichova rukopisu můžeme spekulovat již více než 500 let

Voynichův rukopis vzbuzoval otázky a spekulace již mnoha generací před námi. Neví se pořádně ani, kdo byl jeho autorem. Jeho vznik je díky radiouhlíkové metodě datován zhruba do 15. století.

Předpověď Isaaca Asimova z roku 1983 je až neuvěřitelně realistická

Americký spisoval patřící ke zlatému věku sci-fi je známý hlavně díky svým knihám, z nichž mnohé získaly významná ocenění. Překvapující jsou však také jeho předpovědi, které detailně popisují fungování budoucího světa.

Novější články Starší články Starší články