Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
New X-Men: G jako genocida / foto: Crew

X-Meni čelí vyhubení

Zapomeňte na filmovou trilogii. Teď přichází genocida.

magazin.cz
Ačkoli X-Meni patří k nejslavnějším a nejoblíbenějším hrdinům, v českém rybníčku jim komiksové lekníny příliš často nekvetou. Zahostovali si v magazínu Crew² a mají na kontě dva zářezy v černobíle edici Comiscové legendy, která už podle názvu vychází z léty prověřené klasiky.

 

K modernějším příběhům, kterými se částečně nechali inspirovat tvůrci filmové trilogie, se prokousáváme až nyní. Na druhou stranu čekání přineslo jogurt s pořádnými kusy ovoce - G jako genocida a její pokračování jsou totiž považovány za základní kameny novodobých X-Menů.

 

Navrhuji, abychom strávili dnešní hodinu telepatie tím, že se nabouráme do mozků vašich oblíbených filmových hvězd.

Scénárista Grant Morrison (Batman: Arkham) hodil za hlavu bohatou minulost partičky kolem holohlavého profesora Xaviera a rozhodl se postavit Homo Sapiens Superior na nové, silnější, zkrátka atraktivnější nohy.

 

magazin.cz
Depilaci začal tím, že z povrchu Země vyhladil 16 miliónů mutantů. Zatímco někde ubíral, chudákovi Beastovi nadělil tolik chlupů, že jeho vzhled připomíná člověka asi jako Dáda Patrasová dobrou zpěvačku.

 

Taky poprvé oblékl superhrdinský tým do jednotných uniforem, tak jak jsme je později mohli vidět v Singerově adaptaci.

 

Obecně svět X-Menů hodil do temnější polohy a nebál se představit i charaktery, u nichž mutace nabírá až černobylských rozměrů. Takoví mutanti nemají žádné „cool“ schopnosti jako telekineze nebo laserový pohled, jsou to tragické figurky se zdeformovanými těly, zakrnělými křídly, zobáky... Při pohledu na ně se člověk neubrání přídomkům odporný či nechutný.

 

Málem jsem si ustřelila levou bradavku, ale zdravý rozum a přesná muška nakonec zvítězili.

Aby každý člen týmů působil jako individualita, dostal Morrison k ruce skupinu nadaných kreslířů, kteří ve

magazin.cz
světě mainstreamového (nebo komerčního, chcete-li) komiksu už něco znamenají.

 

Frank Quitely je machr přes detaily a obličeje, kresba Ethana van Scivera je ostrá jako jeho jméno a Leinil Francis Yu si rovnou střihl sešit ve formátu „16:9“, takže musíte knihu netradičně obrátit.

 
Jaké to je, když ti někdo zvrací na duši?

G jako genocida rozhodně není typickou jízdou ve stylu bezstarostných superhrdinů. Jasně, je to skvělá zábava, nechybí akcí napumpované pasáže, drsní hrdinové (v čele s Wolverinem) a sexy hrdinky. V Morrisonově nekompromisním vyprávění lze ovšem zpozorovat inteligentní přesah a hlášky, ze kterých mrazí.

 

Pokud se v mytologii X-Menů orientujete, máte Genocidu přečtenou. Jestli s nimi chcete začít nebo si pouze ukrátit čekání na další filmy s mutanty, tak už byste tohle neměli číst a pelášit raději do nejbližšího knihkupectví.

 

New X-Men: G jako genocida, scénář Grant Morrison, kresba Frank Quitely, Leinil Francis Yu, Ethan van Sciver, překlad Jiří Pavlovský, vydala CREW s.r.o., Praha 2007. 140 str. 349 Kč

Zaujal vás nový příběh X-Menů?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 24