Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: Shutterstock

Národní divadlo i Sklep, Marta Topferova i Plastic People. Festival Mezi ploty v Bohnicích

O posledním květnovém víkendu se v Psychiatrické léčebně Bohnice bude již po jedenadvacáté konat populární festival Mezi ploty, na který přijede přes 80 předních divadelních a hudebních souborů.

O posledním květnovém víkendu se v Psychiatrické léčebně Bohnice bude již po jedenadvacáté konat populární festival Mezi ploty, na který přijede přes 80 předních divadelních a hudebních souborů. V letošním roce je připraven program, jenž v mnohém předčí i to, co bylo vidět a slyšet během jubilejního 20. ročníku. V hudební části vystoupí například Žlutý pes, Vypsaná fiXa, Kašpárek v rohlíku, Chinaski nebo The Plastic People of the Universe, ale i Marta Topferova, Gulo čar či Toxique. Příznivci divadla uvidí ukázky různorodých oblastí dramatického umění – jak činoherní představení Národního divadla, tak Besídku Divadla Sklep a vystoupení HaDivadla nebo Husy na provázku. Samostatná scéna bude letos věnována dětem a vedle profesionálů se na festivalu tradičně objeví také řada uskupení handicapovaných umělců.

 

Muzika na festivalu Mezi ploty

Na venkovních scénách bohnického parku vystoupí během dvou festivalových dnů kolem čtyřiceti kapel i sólových hudebníků. V naprosté většině půjde o známá jména české hudební scény. „Jenom namátkou: Chinaski, Traband, Sto zvířat, Toxique, Marta Topferova, Gipsy.cz, Kašpárek v rohlíku, legendární Vltava, Sunflower Caravan, Xavier Baumaxa či Vladimír 518 s Terezou Černochovou,“ láká návštěvníky dlouholetý ředitel festivalu Robert Kozler.

 

Za zmínku určitě stojí také svérázný litvínovský písničkář Xavier Baumaxa a kapely jako Hudba Praha, Gulo čar, Jablkoň, Tleskač, Už jsme doma, Blue Effect s Radimem Hladíkem, Niceland, Dilated nebo indie folková formace Republic of Two. Zastoupena tedy bude široká škála populárních žánrů – od rocku a popu přes ska, funk a rap až po etnickou hudbu a folk.

 

Divadelní nabídka

Za velkou událost lze považovat, že na festival Mezi ploty letos vůbec poprvé přijede soubor Národního divadla. Současně se ale do Bohnic po 15 letech vrací Divadlo Sklep, které svými besídkami baví již generace diváků. „Právě Divadlo Sklep otevřelo pomyslné brány 1. ročníku festivalu v roce 1992. Při Besídce v roce 1997 seskakovali lidé do útrob divadla přímo z jeho balkonů, byl to mimořádný divadelní zážitek,“ vysvětluje Kozler, proč právě návrat Sklepa považuje za jeden z hlavních úspěchů organizačního týmu.

 

Husa na provázku v areálu léčebny uvede představení Trosečník III, navazující na legendární inscenaci Bolka Polívky z roku 1977. HaDivadlo se s kusem Modelka XXL pustí do souboje s kultem superštíhlosti. Zajímavý zážitek slibuje také původní představení Milostný trojúhelník hereckého tria Liška, Zbrožek, Polášek nebo ztřeštěná komedie Denně v provedení Divadla Na Zábradlí. Kromě divadelních her však diváci v rámci autorských čtení na jevišti uvidí také spisovatele, například Michala Viewegha či Jiřího Dědečka.

 

Dětská scéna

Festival Mezi ploty se stal oblíbeným cílem pro mladé rodiny s dětmi a na děti pravidelně pamatuje také jeho program. V letošním roce ale v Bohnicích vznikne celá scéna věnovaná specificky dětem. Pohádky, písničky, hry a hádanky na ní předvedou profesionální i amatérští účinkující – jak dospělí, tak děti. Dětské diváky budou bavit soubory jako olomoucké nezávislé Divadlo Tramtarie, Dismanův rozhlasový dětský soubor, dětské studio umělecké skupiny OLDstars, dětský divadelní soubor Ty-já-tr či pražské poetické divadlo Viola. Na festivalu se však objeví rovněž formace Kašpárek v rohlíku, jejíž originální „bejbypank“ sklízí úspěch současně mezi dětmi i rodiči.

 

Solidarita a empatie

Protože Mezi ploty je projekt, který klade důraz na solidaritu, integraci a pomoc mezi lidmi, dostanou během festivalu tradičně prostor také aktivity, jako jsou prezentace a prodej výrobků z chráněných dílen, arteterapeutických ateliérů a dětských domovů, ukázky práce asistenčních, vodících a signálních psů, výtvarné dílny se zapojením zdravotně postižených umělců či praxe tzv. jógy smíchu, která dokáže pomoci při překonávání alkoholismu.

 

Festival ovšem plní cenné poslání již tím, kde se koná. Jak říká ředitel léčebny Martin Hollý: „Partnerství s festivalem Mezi ploty nám tak pomáhá popularizovat samotný areál léčebny a naplňovat jeden z našich dlouhodobých cílů – totiž komunikovat soustavně s veřejností a informovat ji o duševních nemocích a jejich léčbě.“

Diskuze k článku:

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!