Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Já, legenda / foto: Warner Bros

Já, legenda: sám mezi mutanty

Základní fakt: Film Já, legenda je natočený podle legendární a právě vycházející knihy Richarda Mathesona (autora Spielbergova Duelu) I am Legend.

magazin.cz
Podle téhle knihy už vznikly tři bijáky – a teď se tenhle příběh vrací počtvrté a tentokrát s Willem Smithem v hlavní roli.
    
Základ je stejný. Všichni jsou mrtví. Liduprázdným New Yorkem prochází poslední muž na zemi, Robert Neville, vědec, který se ze všech sil snaží přijít na protilátku na vir, který celé lidstvo změnil ve vraždící upíry/mutanty.

Přes den je celý svět jeho, může jít kam chce, pokecat si s figurínami z výkladů, prohánět se prázdnými ulicemi ve sporťáku, půjčit si porno, aniž by se musel stydět říkat si prodavačovi... ve dne je svět celkem snesitelný. Noc je horší. Noc patří Jim. Těm, ve které lidstvo zmutovalo. Monstrům, které se ukrývají v temnotě a čekají na jakoukoliv Nevillovu chybu. A jsou mu čím dál blíž.

Den je krásný, noc je smrtící    
Kupodivu je nejlepší právě ta denní část, kdy se hrdina jen prochází prázdným městem a připravuje se na noc. Tyhle scény mají atmosféru hutnou jako schnoucí beton a kříží se v nich nehostinná krása (zvířata prohánějící se ulicemi města, slavné newyorské ulice zarostlé vegetací) s melancholii rozkladu. Z plátna se na vás valí obrazy hodné zarámování a pověšení na stěnu pokoje, ve kterém hodláte spáchat sebevraždu.

magazin.cz
Většina filmu stojí na jednom jediném herci, a tak se musí Will Smith hodně otáčet, aby to zvládl.  A dokud je ve filmu sám, je snímek stoprocentní. Dolu to s ním začíná jít až ke konci, kdy hrdina dostane parťáky a příběh začíná sklouzávat do současných klišé. Je to ale celkem pochopitelné. Už nejsou sedmdesátá léta, kdy dostal režisér majlant, aby na diváky přelil své deprese. Velký a drahý film potřebuje pozitivní vyznění. Naštěstí to ale není nijak přepálené a rozhodně vám to zážitek z filmu nezkazí.

magazin.cz
Režie se chopil Francis Lawrence, který udělal od Constantina pořádný krok směrem vpřed. Skvělé záběry, dynamický střih, úchvatné scény i funkční bafačky. Daly by se vytknout příliš počítačová monstra... ale nikdo není dokonalý.

Já, legenda je parádní postkatastrofický film, který sice má své mouchy – ale co chcete od světa, kde všichni vymřeli nebo zmutovali? Duhové motýlky?

I am legend, USA 2007, režie: Francis Lawrence, hrají: Will Smith a pes.

Hodnocení: 8/10
V kinech od: 10.1. 2008

Podívejte se na trailer: 

Už jste viděli film Já, legenda? A jak se vám líbil?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 208