Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Na vlastní nebezpečí / foto: Falcon

Na vlastní nebezpečí: děsnej biják!

aneb kterak Filip Renč káže vodu a pije… také vodu

magazin.cz
Ne, nejde o žádný nový trend, stanovující místo chlemtání jednoho piva za druhým přepnutí na křišťálově pramenitou minerální vodu. To jen přední český režisér Filip Renč vymáchal sebe i celý filmový štáb v divokých vodách studené řeky Tary.

Smát se, nebo brečet?
Saša (Jiří Langmajer) obdrží poštou balíček. Umírající starý přítel jeho otce mu poslal tajemný deník z poslední vodní štreky a několik filmových pásek. V Sašovi začne vřít dávná tragédie – před mnoha lety se mu tatínek utopil při nebezpečném sjezdu Černé řeky. Tělo se nikdy nenašlo a v synovi vzkvétá podezření, že otec možná nikdy nezemřel.

Vydává se proto do cestovní kanceláře, aby mu zorganizovala sjíždění stejné divoké řeky. Ta nelení, vystaví na internet novinku coby dobrodružný last minute a tým ve složení Langmajer – Blažek (v roli zkušeného vodáka a vedoucího zájezdu) – Krobot (starší učitel zeměpisu) – Jiráček a Siposová (alias nesourodý páreček Dominik + Míša) vyráží. Čeká na ně pěnivá voda, páreček fanatických strážců parku a jedna sexy domorodá slečna v podání Raluci Aprodu. Nezní to moc zábavně? Ani nemá…

Režisér Filip Renč si před náročným filmováním dodal odvahu a dvakrát skočil z vodopádu. Za ostatní herce při filmovém skoku zaskakovali kaskadéři. Jinak si prý ale vody užili ažaž. Budíček ráno o páté, rovnou do neoprenu a hop do ledové vody. Mrazivá řeka bohužel i poněkud zamrazila herecké výkony.

magazin.cz
Langmajer, nemálo podoben Mirku Dušínovi z Rychlých Šípů, hraje nemastně - neslaně, neurazí, ale ani nepotěší. Ostatní herci přehrávají, takže snímek místy připomíná filmové počátky, kdy se všichni chovají jako v Moliérovské komedii pojaté typicky divadelním způsobem.

Miroslav Krobot alias pan profesor sice zvedá hereckou úroveň celé posádky, je zdrojem několika upřímných zasmání, ale to na celý film nestačí.

Jsem dcerou matky tvého bratra
Natáčelo se hlavně v Rumunsku a Bosně, za živel v podobě Černé řeky posloužila turisticky oblíbená Tara. Štáb se musel potýkat s problémy, které v ateli

magazin.cz
éru asi nepotká – například zaminované okolí. „Američani by to natočili někde ve studiu, na modrým pozadí, ale my museli skočit do vody a točit in natura,“ komentuje natáčení Filip Renč.

Z nadějného snímku však zbylo jen ono „in natura“ a ostatní je kýč. Zápletka působí zašmodrchaně a trochu nelogicky, rozuzlení je nasnadě už od začátku. Kamera a střih se snaží být originální, akční a propojovat realitu se vzpomínkami a sněním. Jenže ouha, i tady dobrý úmysl ujel kamsi stranou a místo navození krev mrazící atmosféry se spíš ušklíbnete, či se budete smát.

Na vlastní nebezpečí má zřejmě vyznít jako akční podívaná s prvky love story a komedie, jenže z pohledu diváka jde spíš o filmařskou tragédii, ve které stojí za to jen poslouchat kvalitní muziku Waltera Krafta. A tak nezbývá, než s láskou vzpomínat na časy, kdy Filip Renč točil věci jako Requiem pro panenku.

Na vlastní nebezpečí, Česká republika 2008, režie: Filip Renč, scénář: Josef Urban, kamera: Petr Hojda, hudba: Walter Kraft, hrají: Jiří Langmajer, Filip Blažek, Miroslav Krobot, Lucia Siposová, Václav Jiráček, Raluca Aprodu…

Hodnocení: 4/10
V kinech od: 24.1. 2008

Podívejte se na trailer:

Půjdete do kina na film Na vlastní nebezpečí?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 12