Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Články z rubriky Kultura:

Zbožňujeme knihy, jsme proto divní?

Také se vám už někdy stalo, že na vás jako na knihomola okolí pohlíželo jako na osobu divnou až podivínskou? Nechápou ani vaši nejbližší, že kniha je pro vás to nejdůležitější kromě vzduchu na dýchání a zdraví rodinny.

Svět knihy – knižní veletrh a knihomolův ráj

Pokud patříte mezi knihomoly, jistě se už nemůžete dočkat 9. května, kdy odstartuje pětadvacátý ročník knižního veletrhu Svět knihy v Praze na výstavišti v Holešovicích.

10 nejčastějších chyb v jazyce českém, kterých se dopouští i hlavy studované

Bezchybné psaní v českém jazyce bývá často tvrdým oříškem i pro vysokoškoláka. Jakých chyb se nejčastěji dopouštíme a proč tomu tak je?

Nejlepší romány roku 2018

Správný knihomol nemá nikdy plnou knihovnu. Na další nové voňavé kousky vždy nějaké to místečko najde, i kdyby se mělo nacházet na dně skříně. Pokud patříte i vy mezi vášnivé čtenáře, inspirujte se tipy na knihy roku 2018.

Královna Viktorie a její odkaz v podobě bílých svatebních šatů

Budete překvapeni, odkud se vzala tradice bílých svatebních šatů, a co stálo za tímto nápadem!

Stejný název různých knih: někdy záměr, mnohdy náhoda

Na názvu knihy, který by měl být poutavý i příhodný, si autoři i nakladatelé dávají záležet. Mnohdy se ovšem přihodí, že dvě knihy mají stejný název, ať už spolu jejich obsah souvisí, či nikoli.

Knihy s největším počtem postav

Nepřeberné množství postav není výhradou pouze nekonečných mýdlových oper. Mnohé romány se mohou pochlubit stovkami hrdinů a románové ságy pak dokonce tisícovkami, čímž dokonale testují čtenářovu paměť i pozornost.

Nejpřekládanější knihy všech dob

O oblíbenosti knih vypovídají nejen recenze či množství prodaných výtisků, ale i počet jazyků, do nichž jsou přeloženy. Mezi nejpřekládanější publikace světa přitom nepatří jen náboženské texty, jak bychom možná očekávali.

Proč máme vánoční strom a pohled do jeho historie

Již za pár dní se v mnoha domácnostech rozsvítí nazdobený vánoční strom, který je již odpradávna považovaný za hlavní symbol vánočních svátků. Jaký je však původ tohoto vyšperkovaného fešáka?

Jak naši slovanští předkové slavili Vánoce a v čem nás inspirovali?

Slovanské oslavy zimního slunovratu mají mnoho společného s tradičním pojetím dnešních Vánoc. Dá se říci, že to dnešní z nich přímo vychází.

Novější články Starší články Starší články