Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Články z rubriky Kultura:

Stejný název různých knih: někdy záměr, mnohdy náhoda

Na názvu knihy, který by měl být poutavý i příhodný, si autoři i nakladatelé dávají záležet. Mnohdy se ovšem přihodí, že dvě knihy mají stejný název, ať už spolu jejich obsah souvisí, či nikoli.

Knihy s největším počtem postav

Nepřeberné množství postav není výhradou pouze nekonečných mýdlových oper. Mnohé romány se mohou pochlubit stovkami hrdinů a románové ságy pak dokonce tisícovkami, čímž dokonale testují čtenářovu paměť i pozornost.

Nejpřekládanější knihy všech dob

O oblíbenosti knih vypovídají nejen recenze či množství prodaných výtisků, ale i počet jazyků, do nichž jsou přeloženy. Mezi nejpřekládanější publikace světa přitom nepatří jen náboženské texty, jak bychom možná očekávali.

Proč máme vánoční strom a pohled do jeho historie

Již za pár dní se v mnoha domácnostech rozsvítí nazdobený vánoční strom, který je již odpradávna považovaný za hlavní symbol vánočních svátků. Jaký je však původ tohoto vyšperkovaného fešáka?

Jak naši slovanští předkové slavili Vánoce a v čem nás inspirovali?

Slovanské oslavy zimního slunovratu mají mnoho společného s tradičním pojetím dnešních Vánoc. Dá se říci, že to dnešní z nich přímo vychází.

Velkolepá koncertní show zakončila v Brně podzimní turné kapely Rybičky 48

Výběr moravské metropole ke křtu 2CD "Best Fuck Off / Pořád nás to baví" se ukázal jako skvělá volba a naplněná hala Vodova je toho jasným důkazem.

Oblíbený písničkář Xindl X slaví 10 let na scéně

Klubové turné k oslavě kulatého výročí je momentálně v plném proudu a vyvrcholí závěrečnými třemi koncerty v pražském Lucerna Music Baru.

Zapomenuté vánoční zvyky a tradice – oživíte je letos?

Slyšeli jste už někdy o ovazování štědrovečerního stolu, sbírání patek od vánoček nebo věštění z cibulových slupek?

Nejdražší knihy světa

Mnozí z nás jsou přesvědčeni, že v knihách je ukryto bohatství. Mnohdy jsou však samotná díla natolik vzácná, že jejich cena dosahuje astronomických výšin, a sběratelé jsou za ně tak ochotni platit i miliony eur.

Tož to já nechcu - aneb typické moravské hlášky

Jistě jste už někdy slyšeli, jak mluví bodrý Moravan. Jak se ale liší moravské hlášky v závislosti na regionu?

Novější články Starší články Starší články