Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: Shutterstock.com

Co vlastně znamená být asexuál?

Termínem „asexuál“ nebo „asexuální“ označujeme poměrně často osoby i věci, ale většinou to myslíme trochu jinak, než jaký význam toto slovo ve skutečnosti nese.

Obvykle máme na mysli osobu, která se nám zdá být výrazně nepřitažlivá, často až odpudivá. Například když asexuálním označíme nějaký druh oblečení, většinou se jedná o něco nepěkného a velmi nelichotivého naší postavě.

Tříprocentní
Jenže asexuálové jsou poměrně početná skupina lidí, z hlediska lékařství jde o orientaci úplně stejnou jako další tři (heterosexualita, homosexualita a bisexualita), ty jsou ale mnohem známější.

Asexuální lidé mají však na rozdíl od všech ostatních nulový zájem o sex, v mnoha případech je jim přímo odporný. Udává se, že osob s žádnou nebo velmi nízkou potřebou sexu jsou až tři procenta.

Zajímavé je, že s jiným člověkem nejsou schopni jakéhokoli sexuálního vzrušení, natož dojít k orgasmu, ale někteří třeba popisují občasnou potřebu sexu a provozování masturbace. Jen na to prostě v té chvíli chtějí být sami.

Není co léčit
Pocit lásky ale cítí stejně jako každý z nás, najít si partnery pro ně však bývá těžké, proto už existuje několik serverů, kde se tito lidé sdružují.

Před více než třemi lety bylo dokonce založeno Světové sdružení asexuálů. Například komunita Asexual Visibility and Education Network má tisíce registrovaných příznivců.

Veřejnost má občas tendence tyto jedince považovat za nemocné a navrhuje jim léčbu, ale jelikož se jedná o od narození danou sexuální orientaci, o léčbě nemůže být řeč. Tito lidé prostě nemají sexuální libido a ani ten nejlepší lékař ho v nich neprobudí a psychiatr nevyštrachá z hlubokého vnitřního já…

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 211