Na kávu mnoho lidí nedá dopustit, ovšem někomu právě tento nápoj způsobuje žaludeční a jiné potíže. Kávu a energetické nápoje můžete snadno nahradit něčím zdravějším, co vám také dodá energii, zároveň zlepší paměť a soustředění.
Ženšen
Podle výsledků japonské odborné studie má ženšen schopnost povzbudit váš imunitní systém a zlepšit funkci buněk přijímajících a využívajících z organismu cukr. Tak zároveň dokáže ženšen zabránit únavě, a to mnohem efektivněji než kofein, který jenom v našem těle zrychlí využití energie. Díky povzbuzujícím a stimulačním účinkům se ženšen uplatní také jako afrodiziakum. Již v dávné minulosti byl ženšen využíván jaké lék na neplodnost a impotenci. Vědci provedli experimenty na zvířatech a zjistili, že ženšen podporuje tvorbu pohlavních hormonů, což velmi ovlivňuje sexuální aktivitu i plodnost.
Ginkgo biloba
Ginkgo biloba, to je klasika mezi látkami podporujícími paměť a koncentraci. V minulosti dokonce vědci zkoušeli z ginkga vyrobit preparát k léčbě Alzheimerovy choroby a stařecké demence. To se však bohužel nakonec nepovedlo. Extrakt se získává ze stromu s názvem jinan dvoulaločný. Ten na Zemi roste už neuvěřitelných 300 milionů let. Ginkgo biloba obsahuje velké množství antioxidantů, které v našem těle zabraňují poškozování buněk a slouží tak jako jejich ochrana. Zároveň nám antioxidanty pomáhají odstraňovat stres a pozitivně stimulují nervový systém. Všechny tyto účinky se však dostaví až po dlouhodobém užívání.
Vitamin B
Vitamin B naše tělo nezbytně potřebuje pro správnou činnost mozku a nervové soustavy. Tento vitamin poslouží našemu mozku zjednodušeně řečeno jako palivo. Zdrojem vitaminu B může být třeba maso, mléko, luštěniny, vejce nebo listová zelenina. Vitaminy skupiny B je potřeba tělu neustále dodávat, protože nejsme schopni je v organismu delší dobu skladovat. Soustředění a snadné učení, to dokáže například vitamin B 12. Ten dále udržuje v kondici nervový systém a má pozitivní vliv na naší psychiku. Také odstraňuje únavu a pocit vyčerpání, pomáhá bojovat proti stresu a podporuje kognitivní funkci mozku. Zapomínat bychom neměli ani na vitamin B 1, který potřebujeme pro správnou funkci nervové soustavy a pomůže nám také překonat velmi emotivní a stresující situace.
Lecitin
Odstranit únavu a podpořit myšlení dokáže také látka zvaná lecitin. Najdeme ji například v rybách, pšenici, vejcích nebo sóji. Kromě toho, že má lecitin skvělé účinky na naší paměť, pomáhá také snížit hladinu cholesterolu v krvi a snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Lecitin však můžete přijímat pouze v omezeném množství, které určí váš doktor či lékárník. Průměrně může člověk svému tělu dodat dva a půl gramu lecitinu za den. Pokud to s lecitinem přeženete, riskujete nepříjemné nežádoucí účinky, jako je například silné pocení, zažívací potíže nebo nechutenství.
Brahmi a reishi
Bylina s názvem brahmi pochází z Himalájí, kde ji lidé tradičně užívají kvůli účinkům pro zlepšení mentálních funkcí. Brahmi prokazatelně zlepšuje dlouhodobou paměť, schopnost učení a reflexy. Rostlina má dále antioxidační účinky. Vyrábí se z ní také tinktury, které pomáhají pacientům s revmatickými potížemi.
Podobné účinky má reishi, které se často říká houba dlouhověkosti. Není divu, vždyť obsahuje přes 200 antioxidantů, enzymy a vlákninu. Užívá se při vysoké hladině cholesterolu v krvi, dokáže podpořit krevní oběh a regenerovat plíce, pomáhá při potížích se spánkem. Extrakt z reishi se využívá k podpoře paměti a koncentrace.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!