Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: shutterstock

Vědci: Směřujeme k době ledové

Je to otázka, která vědce a politiky znepokojuje desítky let.

Ovšem podle nejnovějších výzkumů se ukazuje, že globální oteplování není tím největším problémem. Kurz Země je totiž spolehlivě nastaven k další době ledové.

Plyny jsou vlastně dobré
S nepříjemným zjištěním přišli britští a kanadští vědci. Mají za to, že východ Velké Británie by mohly pokrýt 2000 metrů ledu. Většina Skotska, Severní Irsko a Anglie by potom schytala ještě o tisíc metrů navíc.

Dosud bylo zvykem ze všeho obviňovat nárůst skleníkových plynů. Vědci ale tvrdí, že tuto potenciální přírodní katastrofu utváří nedostatek skleníkových plynů.

Vedoucí autor studie Thomas Crowley tvrdí, že momentálně demonizované skleníkové plyny jako oxid uhličitý, by ve skutečnosti mohly zabránit příchodu mrazivé epochy. Varování, které bylo publikováno v respektovaném magazínu Nature, je postaveno na výzkumu titěrných fosilních částic a faktu, že se lehce mění oběžná dráha Země.

Led kam se podíváš
Modrá planeta za poslední milióny let zažila prudké podnební výkyvy. Ty byly podle vědců dány změnou oběžné dráhy Země a právě ubývajícím oxidem uhličitým.

Tým došel k závěru, že v dalších deseti až sto tisících letech dojde k další zásadní změně. Led by pak mohl pokrýt velké části Evropy, Asie i Ameriky. Opět by se mělo spojit Rusko s Aljaškou ledovou deskou.

Profesor Crowley ale v žádném případě netvrdí, že bychom měli přestat bojovat s oteplováním.

„Ale nemačkejme panický čudlík,“ říká. „Nemůžeme říct: začněte pumpovat oxid uhličitý do atmosféry, ale hodně času jsme ztratili dohadováním o jeho vhodném množství.“

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 275