Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Adventní věnec / foto: Lili

Jak si vyrobit vlastní adventní věnec

První adventní neděli máme za sebou a v mnoha domácnostech už se rozhořela první svíčka na adventním věnci. Kdo ho ještě nemá, nemusí věšet hlavu, může si ho koupit nebo ještě lépe - vyrobit.

Takový home-made věnec určitě potěší víc než kupovaný, protože je levnější a hlavně originál.

 

Věnce mohou mít různou velikost, zdobení, různobarevné svíčky, mohou viset na dveřích nebo ležet na stole. Každý si může vyrobit jeden přesně podle svého gusta.

 

Kdo má rád přírodní materiály, nasuší si v troubě, na topení nebo v sušičce ovoce, pak stačí jen koupit už obalený věnec, svíčky, podsvícny a lepicí pistoli s náboji, to se dá pořídit v obchodech pro kutily.

magazin.cz

 

Kolik takové věnce stojí?

V obchodech věnce prodávají většinou od 250 korun, častěji i mnohem dráž. Za tuhle cenu si můžete sami udělat mnohem hezčí kousek. Co k tomu budete potřebovat? Nejlevněji vše nakoupíte v nějakém zahradnictví nebo ve velkých květinářstvích či obchodech pro kutily.

 

Nejlepší je koupit si už obalený věnec, je to zhruba stejně drahé jako vlastnoruční výroba, výhodou pak to, že je to bez práce a nepořádku. Pak potřebujete ještě svíčky a podsvícny, kupujte je dostatečně velké, neboť vás pak uchrání před případným požárem. Také je dobré podsvícny sladit s barvou svíček.

 

Svíčka je základem věnce, hezká svíčka je půl úspěchu. Proto na ní nešetřete a vybírejte opravdu pečlivě. Sebekrásnější věnec tolik nevynikne, když na něm budou levné a nepříliš kvalitní svíčky. 

magazin.cz

 
Sečteno podtrženo:
Věnec s chvojím – cca 100 korun
Podsvícny – cca 35 korun (za všechny 4)
Svíčky – cca 45 korun
 

Zatím jsme do věnce tedy investovali okolo 180 korun. Pokud si doma nasušíte ovoce, stojí to pakatel, ale vypadá to výborně. Sušit se dají na tenké plátky nakrájené pomeranče, jablka, hrušky, citróny, kiwi, skvěle vypadají zahradní lampiónky.

magazin.cz

 

Pak už se můžete pustit do samotného zdobení. Do věnce zabodnete podsvícny, na ně napíchnete svíčky a pak kolem lepicí pistolí nalepíte sušené ovoce nebo třeba i usušené růže, kandované ovoce, kaštany, obilí, fantazii se meze nekladou.

 

Nejlíp vypadá, když větší ozdoby nalepíte kolem svíček, menší pak na zbytek věnce. Na výrobu věnce je nejlepší myslet už předem a nasbírat si v přírodě, co se vám líbí. Kdybyste chtěli investovat trošku víc, můžete si koupit umělý sníh ve spreji asi za 60 korun a svůj výtvor si zasněžit.

 
Není čeho se děsit

Samovýroby není třeba se děsit, vše je vážně jednoduché. Letos jsem zaučovala dvě kamarádky a během jednoho večera si samy vyrobily 6 krásných věnců.

 

„Měla jsem zpočátku trochu obavy, protože třeba když peču dort a mám na něm vytvořit nějaký obrázek z polevy, tak to většinou dopadne hrozně. Ale posílily jsme se vínem a pustily se do toho. Nakonec se to podařilo,“ řekla jedna z nich - Linda.

 

„Překvapilo mě, jak je to jednoduché, stačilo jen rozestavět svíčky, vytvořit si základní představu, jak by můj věnec měl vypadat, a pak lepit a lepit. Měla jsem zvláštní pocit, když mi pod rukama z několika větviček, mašlí a rolniček vznikal krásný adventní věnec. Po prvním věnci to chci příští rok už zkusit sama,“ doplnila Linda.

magazin.cz

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 55