Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Smajlíci / foto: Archiv

Upa mazec ;-) Budeme platit za smajlíky?

A je tu další snaha obohatit se na úkor veřejnosti. Ruský podnikatel se z nějakého důvodu domnívá, že mu náleží emotikony, tedy kombinace interpunkčních znamének – a neváhal si je patentovat.

Konkrétně, vzal si na paškál kombinaci středníku, pomlčky a závorky, tedy ;-)

Chytrý tah?

Emotikony jsou v internetové a mobilní komunikaci využívány opravdu hodně a slouží k vyjadřování emocí.

Mnozí si bez nich psaní SMSek či emailů ani nedokáží představit. Z vlastní zkušenosti možná víte, že když za větu nepřidáte smajlíka, jste bráni jako vážní patroni, i když jste v ní použili sebelepší ironii. Emotikony tak pomáhají tomu, aby se význam slov neztratil v překladu.

A teď si přijde nějaký Oleg Teterin a s vykukovským úsměvem prohlašuje, že emotikony jsou jeho.

Jeho tah oprávněně vzbudil obrovskou vlnu nevole. Teterin tak musel uklidnit uživatele, že jim nehodlá účtovat poplatky za použití smajlíků v soukromé komunikaci. Jeho záměrem je oškubat firmy.

Zaplatí jen firmy
„Chci účtovat poplatky jen společnostem, které se snaží obejít trademark,“ říká Teterin. Společnosti využívající emotikonů bez povolení budou varovány a vyzvány k nápravě situace. „Legální užití bude možné po pořízení licence od nás. A nebudeme si účtovat moc – desítky tisíc dolarů.“

Smůlu mají i společnosti, které budou chtít jeho patent obejít. Podobné znaky, například s dvojtečkou místo středníku, by měly pod patent spadat rovněž.

Otázkou je, zda to Teterinovi projde. Obrátili se proti němu prakticky všichni. „Představte si, že zítra přijde další mladík, který si patentuje třiatřicet znaků ruské abecedy. Kdo je bude chtít použít, bude mu muset zaplatit,“ říká ředitel jedné z internetových firem Alexander Manis.

Uvidíme, jak se celý spor vyvine. Snad bude mít šťastný konec a vykuk bude muset hledat serióznější způsoby obživy. Jinak bychom museli konstatovat ;-(

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 886