Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Obal nového alba / foto: BritneySpears.com

Hudba Britney Spears mučila vězně

Britney Spears a s ní řada dalších hudebníků protestuje proti tomu, aby byla jejich hudba používána jako mučící nástroj.

Britney Spears a s ní řada dalších hudebníků protestuje proti tomu, aby byla jejich hudba používána jako mučicí nástroj. R.E.M., Pearl Jam, Trent Reznor a další tento týden reagovali na oznámení, že jejich hudba přispívala k mučení zadržených osob na Guantanamu.

"Z toho, že hudba, kterou jsem spoluvytvářel, byla ve vězení používána proti lidskosti, se mi dělá špatně," říká svůj názor Tom Morello, kytarista slavné kapely Rage Against the Machine. Písně této kapely, či Eminema, Christiny Aguilery a dokonce i písně ze Sesame Street, známého televizního pořadu pro děti, byly používány k mučení, když je dozorci vězňům pouštěli příliš nahlas.

Podle experta na zákon o mučení, výslechy na Guantanamu často zahrnovaly tzv. "boom box", který byl umístěn v blízkosti vězeňské cely a měl hlasitost nastavenou na maximum. Bylo to něco mezi sbíječkou přímo u ucha a koncertem skupiny Nine Inch Nails.

Samozřejmě i Nine Inch Nails byli uvedeni na seznamu hudebních čísel, která se používala během výslechů, jak v roce 2008 napsal časopis s politickou tématikou Mother Jones. Stejně tak se v seznamu objevily titulní píseň postavičky Barneyho ze Sesame Street, dále spousta rapu, také patriotická skladba Neila Diamonda "America" a v neposlední řadě také základní metalová skladba "Enter Sandman" od kapely Metallica.

Skladby si vybírali sami dozorci a vojáci, kteří "boom box" ovládali. Stejná hudba potom hrála celé hodiny a podle Jordana Sekulowa, ředitele mezinárodního provozu amerického centra pro zákon a spravedlnost, mohla hrát až 72 hodiny v kuse.

"Čas se může zastavit, a když jedna písnička hraje pořád dokola, může vás to dostat," říká Sekulow. Hudba tak sloužila doslova ke zlomení vězně a k jeho přesvědčení, že "odpor je marný".

"Posadí vás do místnosti, kde vám hrají muziku, která vás vyvede z rovnováhy. Pokud jste islámský fundamentalista, určitě nebudete chtít poslouchat vlastenecké písně o Americe, to vás akorát naštve," říká Jeff Addicott, ředitel centra pro zákony o terorismu při univerzitě St. Mary v San Antoniu.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 81