Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: Shutterstock

Tohle je nejubožejší ryba na světě

Tahle ryba je ohavná a ještě jí hrozí vyhynutí.

Z temných mořských hlubin se občas vynoří obrovské krakatice či ryba, kterou tvoří jen obrovské světélkující čelisti. Taková stvoření v nás budí děs a hrůzu. Jaké pocity si ale zaslouží ryba zvaná v angličtině blobfish (Psychrolutes marcidus). Bez nadsázky lze říci, že se jedná o tu nejubožeji vypadající rybu na světě.

Tato ryba se sklíčeným výrazem žije v hloubkách okolo 800 metrů pod mořskou hladinou a dorůstá délky třiceti centimetrů. Svůj život vyplňuje prostým vznášením a čekáním, až se přímo před ní bude nacházet nějaká potrava.

magazin.cz

A přestože žije v hloubkách, kde člověku nepřekáží a svou existencí lidstvu taky neškodí, je v nebezpečí vyhynutí. Její smutný výraz tak dostává smysl. V okolí východní Austrálie, kde tato ryba žije, se enormně zvýšil rybolov krabů a humrů, a právě ten je příčinnou ohrožení. Blobfish se zachytává v sítích určených pro humry a je vytažena k hladině.

Vědci proto vyzývají Austrálii a Nový Zéland pro regulaci lovu v hlubokých vodách.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 184