Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: Shutterstock.com

Koukat na ženy má stejný efekt jako brát drogy

Zaoblené ženské křivky mají na mužský mozek podobný vliv jako alkohol nebo drogy. Prokázal to nový výzkum vědců z americké Georgie.

Pohled na oblou ženskou postavu totiž aktivuje část mozku, která je spojena s pocitem odměny.

Vědci mají za to, že jejich výsledky dobře vysvětlují, proč oblejší ženy, jako třeba Jennifer Lopezová nebo Beyoncé Knowlesová, mají tolik příznivců.

Experti ukazovali čtrnácti mužům o průměrném věku 25 let obrázky pozadí sedmi žen. Pak fotografie počítačem změnili a tuk "přelili" z pasu na boky. Celková velikost žen však zůstala zachována.

Pohled na zadnici je odměna
Následné skeny mozku ukázaly, že pohled na pořádné ženské pozadí u mužů vyvolalo aktivitu v části mozku spojenou s pocitem odměny. Mezi ty podle listu Telegraph spadají i oblasti, na které působí alkohol či nelegální drogy.

Steven Platek, evoluční kognitivní neurolog, který studii na Georgia Gwinnett College vedl, vysvětluje: "Nejde jen o kupování pánských časopisů. Tato zjištění nám mohou pomoci rozumět, proč se muži mohou stát závislými na pornografii."

Ukázalo se také, že změny v indexu hmotnosti (BMI) žen ovlivnily jen ty části mužského mozku, které se věnují vizuálnímu odhadu velikosti.

Podle Platka se tak potvrdilo, že to, zda mají být ženy štíhlé nebo více oblé, je spíš záležitostí módy. Je to totiž poměr mezi velikostí pasu a pozadí, který ukazuje, nakolik je žena plodná.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 43