Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: repro Daily Mail

Hrozná nemoc: Stárne pětkrát rychleji než ostatní!

S touto poruchou je na světě jediný.

Pořád ještě navštěvuje základní školu, rád si hraje, jezdí na kole a leze po stromech. Ale vzhledem ke genetické poruše se jedenáctiletý Harry Crowther mění ve starého muže.

Vypadá jako stařec
Harryho kůže povadá, vlasy rostou pomaleji a chlapec dokonce trpí psychickými problémy důchodců. Protože jeho tělo stárne pětkrát rychleji než těla vrstevníků, trpí Harry neustálými bolestmi z artritidy a brzy se unaví.

magazin.cz

Rodiče Harryho vědí, že život jejich syna nebude trvat dlouho. Se svou poruchou je seznámen i sám Harry, přesto se ale snaží žít jako jeho kamarádi a statečně bojuje.

Chlapec trpí genetickým syndromem, který je znám jako APS. Tím je postiženo jen naprosté minimum lidí. Je jich jen několik na světě. Žádný z nich přitom nemá takovou formu nemoci jako Harry.

Unikátní diagnóza
Nejvyšší věk, jakého člověk s podobným postižením dosáhl, je 26 let.

„Jenom sedíme a čekáme. Změna v Harryho genech je unikátní, takže nám nikdo nedokáže říct, co přijde,“ říká Harryho matka.

Určité změny na chlapcově kůži byly patrné už v prvním roce jeho života. Ovšem porucha doktorům unikala, dokud rodiče neshlédli televizní pořad o dívce s podobnou diagnózou. Sami s tím neměli mnoho zkušeností. U Harryho nemoc diagnostikovali v sedmi letech.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 258