Odborníci ale tvrdí, že občas se může jednat o něco, čemu se říká "parasomnická pseudosebevražda".
Ve spánku i vařil
Jinak řečeno, je možné zabít se ve spánku. List New York Times nedávno přinesl zprávu o jednom takovém případu. Na konci května letošního roku bylo nalezeno tělo nadějného návrháře Tobiase Wonga. Zřejmě se v noci oběsil.
Jeho přátelé ale uvedli, že Tobias trpěl extrémní náměsíčnosti: občas ve spánku vařil i složitá jídla, posílal účty klientům nebo dokonce navrhoval oblečky pro své kočky. Je dost možné, že si své sebevraždy vlastně nebyl vědom.
Zdokumentovaných případů sebevraždy v náměsíčném stavu je sice poměrně málo, ale je dost možné, že se tento fenomén vyskytuje častěji, než bychom si pomysleli.
Nějaká forma náměsíčnosti se sice vyskytuje až u dvanácti procent dětí, ale jak mozek dospívá, toto chování mizí. Mezi dospělými osobami dochází k nevědomým nočním aktivitám jen u přibližně čtyř procent populace.
Když část mozku vypne…
"Zamyslíte-li se nad spánkem, jde o stav, v němž je ta část mozku, která z nás dělá toho, kdo jsme, vlastně offline. Při parasomnii se proto objevuje chování, které je buď velmi primitivní, reflexivní, nebo automatické, habituální. Technicky vzato se tento stav může objevit takřka u každého z nás. Je to něco, čeho jsme potenciálně schopni," vysvětluje Michel Cramer Bornemann, vedoucí vyšetřovatel spánkové forenzní patologie v Hennepin County Medical Centre v Minneapolis.
Bornemann je předním americkým odborníkem na právní důsledky náměsíčnosti.
Pomáhal například při obhajobě muže, který nevědomky vešel do cizího domu. Svědčil proti ženě, která tvrdila, že nabila revolver a zastřelila manžela v somnambulním stavu a že za svůj čin není odpovědná.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 9