Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Jordan Romero / foto: Shutterstock

Nejúspěšnější teenageři světa!

Ještě jim není dvacet a už jsou slavní. Poznejte současnou teenagerskou elitu...

Král všech marmelád
Za štěstím devatenáctiletého Frazera Dohertyho stojí jeho sedmdesátiletá babička Susan. Ta mu totiž před pěti lety dala výborný recept na domácí marmeládu. A zatímco mnoho Fraserových vrstevníků chodilo pařit, pilný skotský mladík se pustil do výroby babiččiných zavařenin.

Jeho první „kousky“ zmizeli z pultu hned. Řady spokojených mlsných spotřebitelů se prudce rozširovaly, až se jednoho dne Fraser rozhodl, že praští se školou a bude se věnovat svému byznysu.

Dnes jsou jeho džemy známé po celé Británii a ročně jich vyrobí kolem 500 000 kousků, což zabírá asi 10 procent zdejšího trhu. Z Frazera se tak stal za pět let milionář a úspěšný podnikatel.

magazin.cz

Matematický génius
Šestnáctiletý Mohamed Altoumaimi měl za život hned dvě štěstí. V roce 2003 se mu podařilo během války v Iráku emigrovat do Švédska, kde dnes spokojeně žije. A za druhé – příroda ho obdařila geniálním matematickým mozkem, díky kterému je dnes slavný.

Mohamed, ještě coby žák střední školy ve Falunu, se dozvěděl o tři sta let staré matematické hádance švýcarského matematika Jacoba Bernoulliho. Nedalo mu to a rozhodl se, že se ji pokusí vyluštit. Trvalo mu to čtyři měsíce práce, ale nakonec našel rovnici, která celý matematický hlavolam objasnila. Dnes Mohamed Altoumaimi patří ke švédské matematické elitě.

magazin.cz


Nejmladší profesorka světa

Jmenuje se Alia Seburová a patří mezi raritu – je nejmladší vysokoškolskou profesorkou na světě O tom, že je Alia rozený student nebylo pochyb – číst začala ve dvou letech, v deseti letech se přihlásila na univerzitu ve Stony Brook. V jedenácti letech hrála na klarinet v Rocklandském symfonickém orchestru...

Deset dní před svými devatenáctými narozeniny získala profesuru na univerzitě v Soulu. Překonala tím rekord z roku 1717, kdy byl za nejmladšího profesora na světě považován skotský matematik Colin Maclaurin.

magazin.cz

„Třináctka“ na Mont Everestu
Třináctiletý teenager Jordan Romero je horolezec tělem i duší. Poté, co v devíti letech vylezl na Kilimadžáro, rozhodl se že zkusí největší horu světa, Mont Everest. Tento odvážný plán uskutečnil se svým otcem, jeho přítelkyní a týmem šerpů. Aby toho nebylo dost, rozhodl se Jordan, že vystoupá na vrchol z čínské strany, kde je mnohem složitější terén.

Nakonec se mu jeho sen podařil a Jordan Romero se tak stal nejmladším člověkem, který vylezl na Mont Everest! Tento „titul“ mu však nestačí a už vymýšlí další expedici, tentokráte výstup na nejvyšší vrchol Antarktidy – Vinson Massif.

magazin.cz

Nejtalentovanější hacker
Počítač? Pro šestnáctiletého Jonathana Jamese to byl nejlepší kámoš. Trávili spolu hodně času, až se z teenagera stal jeden z nejhledanějších hackerů na světě, známý pod jménem „c0mrade“.

James se totiž dokázal „nabourat“ do počítačů NASA, kde odcizil programy (v hodnotě 1,7 milionu dolarů), které měly obhospodařovat vesmírné stanice ISS. Za tento čin ho soud odsoudil k 10 letům vězení. Mladík však justici unikl, když následně poté spáchal sebevraždu.

magazin.cz

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 27