Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Isabelle Caro, tvář kontroverzní kampaně / foto: Archiv

Vychrtlé modelky za anorexii nemohou

Modelky tenké jako krabička od sirek, idoly, na kterých napočítáte všechna žebra, hvězdy vyhublé na kost. Žádná z nich prý podle vědců nemůže za to, že počet anorektiček ve světě stále roste.

Dlouho se přitom mělo za to, že právě pohled na vyhublé topmodelky na světových přehlídkových molech způsobují rostoucí trend poruch příjmu potravy. Mladé dívky napodobují své vzory, chtějí se jim rovnat, tuto teorii nyní vědci odmítli.

 
Čtěte také:

Může za to mozek

Za anorexii podle nich nemohou obrázky v časopisech a oblíbených dívčích magazínech, ale to, že mozek nemocných dívek se chová jinak. Podle některých vědců se anorexie rozvine u těch, které mají už od narození větší náchylnost k této chorobě. Jiní výzkumníci však mají za to, že anorexie je způsobena chybou ve vývoji mozku už v dětství.

 

„Soudíme na základě výsledků výzkumu, že postižené dívky či chlapci jsou prostě náchylnější ke vzniku omezení, a to bez ohledu na to, kolik obrázků supertenkých modelek uvidí nebo ne. To na to nemá vliv,“ řekl listu Daily Mail profesor Walter Kaye z pittsburghské univerzity.

 
Byly by jich statisíce

„Pokud by to bylo vážně tak jednoduché, že anorexii způsobuje pohled na hubené dívky v časopisech, pak bychom se nyní potýkali se stovkami tisíc anorektiček,“ doplnil Kaye. „Počet mladých mužů a žen, u nichž se anorexie rozvine, je relativně malý. My jsme se zaměřili na zjištění predispozic, které k chorobě mají.“

 

Kaye také zdůraznil, že anorexie není novinkou. „Byla tu i tehdy, než se extrémně hubené modelky vůbec začaly v časopisech objevovat. Zdá se, že anorexie, tedy touha nejíst a být hubená, je něco, co je zakódováno v těch dívkách. Ne návod z magazínů,“ uvedl.

 
"Přestaňte hanit modelky"

Podobný názor má i psycholog Ian Frampton z univerzity v britském Exeteru. Americký výzkum potvrzuje sílící názor, že anorexii způsobuje určitá struktura mozku, řekl. „Nemůže za to Kate Moss ani další modelky, je to prostě způsobeno v mozku, který je jiný. Nejsme si ještě úplně přesně jistí, jak a proč k tomu dochází, ale může to být způsobeno dokonce už v lůně matky při vývoji mozku, nebo v raném dětství,“ doplnil.

 

Každopádně je ale podle něj potřeba vzdát se myšlenky, že za rostoucím počtem případů anorexie stojí supermodelky. „Hanit je, to je hloupost, měli bychom toho už nechat,“ vzkázal.

 

Otázkou ovšem je, zda obrázky superštíhlých modelek v takto postižených dívkách nevyvolají anorexii snáze. V takovém případě pak riziko anorexie rapidně roste. Nebo ne? Co si myslíte vy?

Co si o tom myslíte?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 158