Kdy se z oltáře stane jeviště
V luteránském kostele Všech svatých ve Stockholmu bylo pořádně živo: techno hudba doprovázená fialovými světly přivítala spoustu mladých nadšenců. Není divu – šlo totiž o první techno mši ve Švédsku. Jedenadvacetiletý zpěvák Simon Klemenjak si bohoslužbu obzvláště užíval – vyšplhal se na oltář, který při této příležitosti sloužil jako jeviště, se jal zpívat svou skladbu „Never Leave Me“ (Neopouštěj mě). „Byl to neobyčejný pocit,“ řekl poté, co dozpíval. Zpívat techno v kostele se přece nepoštěstí každý den...
Techno hudba jako vábnička do kostela
Osmadvacetiletý kněz Olle Idestrom celé akci spokojeně přihlížel. Jeho cílem bylo udělat z kostela místo, kam by se mladí rádi vraceli: „Ve světě už byla hip hopová mše, rocková mše a jazzová mše. Chtěl jsem udělat něco podobného. U nás mladí nejvíce poslouchají techno, na které se dobře tančí, takže to byla veskrze přirozená volba,“ říká. A jak se zdá, ze strany mladého duchovního to byl dobrý tah, jak přilákat mladé lidi k Bohu.
Kostel – centrum zábavy
Ještě nedávno se švédská mládež do kostela moc nehrnula a nedělní mše většinou oddřelo pár věrných babiček. To potvrzuje i patnáctiletá návštěvnice luteránské techno party Ella Schwarz: „Kostel není zrovna místo, kam bych sama zašla. Ale po této zkušenosti mám na to jiný názor. Byla tu suprová zábava a fakt mě to dostalo. Nikdy bych neřekla, že bych se na takovém místě mohla tak dobře pobavit.“
Luteráni: Sňatky mezi homosexuály jsou povoleny
Takové komentáře jsou povzbudivé pro luteránskou církev – řady jejích věřících se za posledních 10 let totiž snížily o 13 %. Luteráni patří ve Švédsku mezi otevřená duchovní společenství – od roku 1958 v ní mohou sloužit mše i ženy a před dvěma lety se do čela církve dostala lesbická biskupka Eva Brunne, která povolila sňatky mezi věřícím stejného pohlaví, což by například u katolíků či evangelíků bylo naprosto nemyslitelné.
Dáme lidem, co potřebují
Jak je vidět, luteránská církev vykročila správným směrem a rozhodla se „jít s dobou“ a poznávat potřeby svých věřících. Podle faráře Indestroma měla jeho mše veliký úspěch: „Lidé říkají, že přesně tohle církve ve Švédsku potřebují – musíme přizpůsobit své služby lidem. A mladá generace zkrátka miluje techno.“
Kostel jako místo ticha, nebo jako techno klub?
Proti podobně laděným mším brojí politik Dan Kareliusson ze Švédské demokratické strany: „Ve městě je spousta takových podniků, kde hrají techno. Kostel by měl být místem ticha, kde lidé by navazují vztah s Bohem.“ S tím ovšem nesouhlasí mluvčí stockholmské diecéze, Par Sandberg, který tvrdí, že luteránská církev není tak tradiční jako třeba ta katolická. Navíc, spousta kněží už pochopila, že pokud chce získat nové mladé věřící, musí je něčím zaujmout, a tak to zkouší třeba hudbou.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 3