Milovníci sladkostí si budou moci vytvářet čokoládové figurky a předměty podle vlastní fantazie. Nová 3D tiskárna totiž netvoří předměty z plastu, ale ze svých trysek tlačí čokoládovou hmotu, kterou podle počítačových instrukcí pěkně přetvoří v požadovaný předmět. Nadšení z domácího cukrářství však poněkud ochladí cena přístroje, která se v přepočtu vyšplhá nad 70 tisíc korun.
Hrátky s čokoládou
Technologie 3D tisku se obecně snaží utvářet trojrozměrné objekty pomocí postupného skládání jednotlivých tenkých vrstev materiálu na sebe. Tiskárna si z počítače načte prostorová data 3D modelu a posléze tryskami vstřikuje roztavený materiál na podložku vrstvu po vrstvě. V praxi se jako materiál běžně užívá nezávadný plast a na stejném principu pracuje i stroj, který jako surovinu využívá čokoládu.
Za nápadem vytvořit čokoládovou tiskárnu stojí výzkumný tým při Univerzitě Exeter sponzorovaný britským vládním úřadem pro vědu a výzkum. Zástupce týmu Dr. Hao práci komentuje slovy: „Vyrobili jsme čokoládovou tiskárnu, abychom demonstrovali použitou technologii způsobem, jemuž bude každý rozumět. A také proto, že surový materiál pro výrobu je běžně dostupný, levný a bezpečný. A co víc, neexistuje zde plýtvání materiálem, neboť každý zbytek čokolády nebo nepovedený výtvor lze znovu přetvořit v něco jiného, nebo prostě sníst.“
Složité hlídání teploty
Samotný projekt s sebou nesl různá úskalí především kvůli tomu, že s čokoládou není zas tak snadné v tomto směru pracovat. Zpracování totiž vyžaduje dost přesné ohřívání a následné ochlazování, což musí výsledný produkt zohlednit. Proto bylo nutné vytvořit zcela nový teplotní kontrolní systém, který je odlišný od 3D tiskáren pracujících s plastem.
Ve vývoji je rovněž uživatelsky přístupné softwarové rozhraní, které umožní pracovat s celou škálou návrhů na čokoládové objekty. Pochopitelně se počítá i s tvorbou vlastních návrhů, a pokud se podaří nastartovat prodej čokoládových tiskáren i dalšími výrobci za přijatelnější cenu, neměly by chybět webové stránky se sdíleným obsahem nejrůznějších uživatelských návrhů.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!