Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: www.odditycentral.com

Největší sbírka panenek Barbie

Panenka Barbie se stala (i přes svou mírně anorektickou vizáž) jednou z nejoblíbenějších hraček dívek mnoha generací. Němka Bettina Dorfmann se od ní nemůže odpoutat dodnes.

Když je doma pěkný ba(r)binec

Přestože je paní přes padesát, panenky Barbie jsou pro ní věcí, bez které si svůj život nedokáže představit. A není sama, na světě je evidováno zhruba 100 000 vášnivých sběratelů této dlouhonohé umělohmotné krásky, která se „narodila“ v roce 1959. Bettina Dorfmann je ale nejúspěšnější sběratelkou a aspiruje na to, že příští rok bude uvedena do Guinessovy knihy rekordů s úctyhodnými 15 000 kusy.

magazin.cz

 

Kam s nimi?

Němka tvrdí, že se do panenky zamilovala už jako dítě: „Lidé mi tehdy říkali, že vypadám jako Barbie. Přestože jsem se o to nikdy nesnažila, asi jsem tak působila. Mám od přírody blonďaté vlasy,“ přiznává. Paní Bettina začala svou sbírku budovat před 12 lety, kdy jí uchvátili vintage modely Barbie. První panenku si koupila od své kamarádky, byla z roku 1963. Pak barbín přibývalo a jejich novější verze získala i díky své dceři Melisse.  Přestože jsou panenky štíhlé jako třísky, 15 000 dlouhonohých krásek zabíralo v domě místo. To byl také důvod, proč se paní Dorfmann musela zříci své pracovny a proměnit ji na takové malé Barbie muzeum, kde vystavuje svých nejlepších 1500 exponátů v osmi prosklených vitrínách. Zbytek plastových krásek skončil různě po bytě – v ložnici či v kuchyni,a některé odpočívají ve sklepě. Některé panenky pendlují po různých výstavách, které má paní Dorfmann po celém světě.

 

Hobby za všechny peníze

„Barbie jsou skvělé, vyzařují radost, to je důvod, proč je mám tak ráda,“ vysvětluje paní Bettina a v rukou drží jednu ze svých oblíbených slečen – Barbii ze série Mod era (z let 1967–72). „Panenky mají fantastické barevné oblečky, různé sestřihy, barvy vlasů,“ dodává. Za svou nejdražší panenku – Barbie Ponnytail Number 1 – utratila prý 10 000 dolarů (téměř 190 000 Kč), což je prakticky běžná cena sběratelských kousků. Sbírat panenky Barbie je drahé hobby, ale paní Dorfmann si nemůže pomoci: „Asi jsem jimi posedlá. Neexistuje snad nic, co bych o nich nevěděla,“ usmívá se  a dodává: „Můj muž šílí, když přinesu domů novou panenku. A já mu pak vysvětluji, čím je výjimečná.“

magazin.cz

 

Barbie klinika

Při pohledu na dům paní Dorfmann je jasné, že výjimečných kousků je tu opravdu hodně. Avšak i finanční náročnost celé věci nekazí radost spokojené majitelce. Ta si totiž šikovně našla způsob, jak na své milované „holky“ vydělat – otevřela si specializovanou opravnu těchto panenek a zakázek má více než dost. „Barbie jsou můj život. Budu je sbírat až do smrti.“

Diskuze k článku:

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!