Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
LEGO / foto: Shutterstock

Lego má 50 let. Jak zaplavilo svět?

Stavebnice LEGO slaví tento rok padesáté výročí své existence v nezměněné podobě. Na tom něco bude.

Málokterá hračka využila vlivu globalizace tak mocně, jako právě LEGO. Dánská značka se dnes může směle řadit po bok nadnárodních a odpůrci globalizace nenáviděných společností typu McDonalds, Starbucks nebo Microsoft. LEGO zkrátka zaměstnává děti (a nejen ty) od Japonska až po USA.

Dřevěné hračky
Přitom to v roce 1932 začalo hodně nenápadně. Chudý dánský tesař Ole Kirk Christiansen se pustil do výroby dřevěných hraček pod hlavičkou vlastní společnosti LEGO Group.

Název LEGO je slovní hříčkou evokující hned několik významů. Dánské „Leg godt“ znamená „hraj si dobře“, ovšem po původu lze zapátrat i v latině, v níž „legein“ znamená „dávat dohromady“.

Po anabází s produkcí dalších plastových hraček se Christiansenově firmě, ve které působil i jeho syn, začalo dařit. Velkým úspěchem byly kostičky z celuloidu, jež připomínaly tradiční dřevěné kostky, měly ale jednu zásadní vychytávku: díky výběžkům se daly spojovat. Když se do výroby LEGO pustilo ve velkém, psal se rok 1949.

Vlastní svět
Léta páně 1954 se do vedení firmy dostal Ole Kirkův syn Godtfred, který prokázal velký obchodní talent, když po konverzaci se zahraničním zákazníkem přišel na to, že by nebylo špatné z lega vytvořit provázaný systém – zkrátka vlastní svět. Stávající kostky však trpěly řadou problémů: možnosti jejich propojení byly omezené a chyběla jim přizpůsobivost.

Teprve v roce 1958 byly vyvinuty takové kostky lega, jaké jen v lehkých obměnách známe dodnes. 28. ledna je Godtfred Christiansen nechal patentovat a začal psát druhou kapitolu pohádkového příběhu.

Obrovskou předností lega je jeho univerzálnost. Ať už si koupíte stavebnici s jakýmkoliv tématem, můžete si být jisti, že ji budete moct využít v rámci celé své sbírky. Všechny dílky se dají spojit a kreativitě tak nejsou kladeny žádné meze.

Našince potěší, že v historii společnosti LEGO hraje svou roli i Česká republika. Na Kladně vyrostl první výrobní závod mimo Dánské království. I on pomáhá uspokojovat obří poptávku po barevných kostičkách. Ročně se jich vyrobí zhruba 20 miliard, přepočteno na sekundu to je 6.000 dílků.

Rozsáhlé využití
S pomocí stavebnice bylo natočeno bezpočet krátkých snímků, kterým se říká „Lego movies“. Díky legu často vznikají také parodické klipy oblíbeních písniček, například Dragostea Din Tei od O-Zone či Feuer Frei od Rammstein.

Velkého ohlasu se dočkaly stavebnice s kontroverzními tématy. Třeba polský umělec Zbigniew Libera navrhl lego s motivem koncentračního tábora. Brendan Powell Smith zase vytvořil ilustrovanou Bibli právě pomocí kostiček.

Největším rájem pro každého fanouška dánské stavebnice je ale zcela určitě Legoland. Jeho návštěva by však neměla zklamat žádného hračičku. Atrakce vytvořené pouze z lega dokládají neuvěřitelné možnosti tohoto fenoménu. Legoland navíc není pouze v Dánsku, ale také ve Velké Británii, USA, pro nás nejblíže potom v Německu.

James Bond LEGO:

Titanic Movie:

LEGOLAND USA:

LEGOLAND UK:

Zasáhlo LEGO i vás?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 68