Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Google Chrome / foto: Shutterstock

Google Chrome útočí na prohlížeče

Je to další disciplína, ve které Google hodlá získat značný, možná i dominantní podíl. Před několika dny vypustil první veřejnou betaverzi svého internetového prohlížeče Chrome. Rozšiřuje tak svou internetovou hegemonii.

Silné zázemí
Nejvíce se musí třást Microsoft, který drží zhruba tři čtvrtiny trhu se svým Internet Explorerem. Je to dáno zejména tradicí a propojením tohoto prohlížeče s Windows. Tradičně druhý je Firefox od Mozilly.

Google má ale sílu s tímto rozpoložením zamíchat. Na internetu se umí pohybovat jako ryba ve vodě a jeho služby využívají milióny lidí po celém světě. Jistě si bude vědět rady i na tomto poli. Nehledě na to, že má skvělou možnost spojit prohlížeč se svými dalšími projekty a vytvořit tak ultimatní platformu.

Nejen internetovou, ale také softwarovou. Vždyť už nyní Google na síti nabízí plnohodnotný balík kancelářských aplikací. Na rozdíl od Microsoft Office je zcela zdarma. A internetový obr své služby provazovat umí – o tom už jsme se několikrát mohli přesvědčit.

Silný už v betaverzi
A jak vlastně Google Chrome funguje? Ačkoliv se jedná tradičně o betaverzi, tak překvapivě dobře. Jistě, našli jsme několik chybek, z nichž mezi ty největší se počítají problémy se zobrazováním netypických stránek. Jinak ale můžeme být po stránce funkčnosti spokojeni.

Instalační soubor se stáhne okamžitě – ostatně má jen půl megabajtu. Rovněž samotná instalace je bleskurychlá. Od nápadu použít Chrome po jeho použití vás tak dělí jen pár minut. Příjemné.

Google si samozřejmě nemohl dovolit přijít s ovládacím rozhraním, které by stavělo na hlavu standardy ukotvené Explorerem a Firefoxem. Také to nečiní a v jeho interface se okamžitě zorientujete.

Komfortní funkce
Chrome působí jako velmi prostorný vyhledávač, kde jsou ovládací prvky standardně velmi minimalizovány.

Okno pro adresu je sympaticky velké a tvoří dominantu rozhraní. Potěší, že se vám při psaní adresy ukazují možnosti. Za ty můžete poděkovat službě Google Suggest. Prohlížeč je vůbec provázán s vyhledávačem, a tak se lze rozhodnout, zda napíšete adresu nebo pouze výraz, o kterém si myslíte, že je její součástí.

magazin.cz

Když otevřete novou záložku, neobjeví se před vámi jen prázdná stránka, nýbrž soupis nejčastěji nebo naposledy navštívených webů. To často urychlí práci. Je tu také okénko k rychlému prohledání historie.

Špionské surfování
Zajímavým prvkem Chrome je takzvané inkognito surfování. Zjednodušeně řečeno ho využijete tehdy, když nechcete, aby navštívené stránky na vašem počítači zanechávaly jakékoliv stopy. V dnešní době jde o důležitý bezpečnostní prvek.

magazin.cz

Google klade na bezpečnost vůbec velké nároky, a tak uživatel upozorňuje tehdy, když se hrne na nějakou stránku, které je známá produkcí malwaru, tedy škodlivých programů a aplikací.

Již brzy by se měla objevit plnohodnotná verze Chrome, ve které budou vypilovány i všechny možné drobnosti. Nebude třeba ji stahovat zvlášť. Prohlížeč se podle Google bude aktualizovat zcela automaticky. To má, přinejmenším teoreticky, tu výhodu, že všichni uživatelé budou mít stejnou verzi, což umožní jednodušší programování a kódování stránek.

Rychlost je jeho přízviskem
V krátkém testu nás Google Chrome jednoznačně přesvědčil o svých kvalitách. Zdá se, že klade velký důraz na bezpečnost a přitom nezanedbává ani rychlost. Na slušné hodnoty jsme zvyklí už z Firefoxu, ale Chrome je ještě o fous lepší.

Pohled na zatížení systému navíc ukázal, že je Chrome velmi šetrným programem, který potřebuje opravdu malou porci výpočetního výkonu.

Jsme moc zvědaví, co se svým prohlížečem Google předvede v dalších verzích.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 137