Roku 1996 to nikdo nečekal. Plejáda maskulinních hrdinů, kteří stěží překročili rámec mutanto- či fašistobijců nebrala konce. A v tom se objevila. Lara Croft. Nový kult byl na světě.
Žena lepší mužů
Hráčům jakoby se rozsvítilo – vždyť hrát za holku a navíc takhle prsatou, to je opravdová zábava. Zvlášť když levou zadní zvládá to, co její mužští kolegové a navíc k tomu přidává skvělé akrobatické triky.
Lara Croft byla opravdu promyšlenou postavou a z dnešního pohledu je směšné, že ji vývojáři z Core Design původně plánovali jako muže. Pak ale jedna moudrá designérská hlava přišla se spásným nápadem.
Co za něj dostala? Pár desítek tisíc dolarů a padáka. Tomu se říká vděčnost za vykopání zlatého dolu.
Ideální partie
Běžnému hráči to ale bylo jedno. Hlavně, že Lara byla na svou dobu nebývale dobře charakterizovanou osobností, byť virtuální. Její aristokratický původ a ne vždy jasné poslání lákaly.
Slečna Croftová je ideální partií – zajištěná, s panským sídlem a navíc soběstačná. Důraz na poslední položku je příznačný. Na vlastní pěst se vydává získávat artefakty, mající co do činění s mystičnem.
Její cesty neznepříjemňují pouze přírodní ochránci tisíce let opuštěných míst (medvědi, dinosauři, vlci, netopýři), ale také nejrůznější pasti, na které musí stále znovu vyzrávat. Postup úrovní není především u prvních dílů vůbec jednoduchý – bylo třeba přesně skákat, posunovat předměty, abyste se dostali dále atd.
Pozvolný úpadek
Série Tomb Raider však pomalu, ale jistě začala dojíždět na nenasytnost vydavatelské společnosti Eidos. Po čtyři díly se hráči nebývale bavili, ovšem pak už byla cítit nastavovaná kaše. Další pokračování s podtitulem Chronicles bylo vůbec zvláštní – Lara Croft v něm totiž umírá, ale Eidos si na svou hrdinku vzpomněl brzy, a to tehdy, když se dostal do finanční tísně.
Pomoct měl Tomb Raider nové generace. Výsledkem byl Angel of Darkness, jehož děj se odehrával například v Praze a Paříži. Staré kouzlo bylo nenávratně pryč a série zaznamenala největší rozhořčení hráčů za celou svou existenci.
V roce 2005 se Lara Croft do nového hávu oblékla znovu. Legend se sice opět nevrátil ke kořenům, ale byl dobře hratelnou a zábavnou akcí. Zašlou slávu loni připomněl výroční titul Anniversary. Paradoxně tato edice přepracovávající první díl do moderního grafického hávu zaznamenala největší úspěch za poslední léta. Tvůrci tak mají jasně vytyčený směr, kterým by se měli dále ku spokojenosti hráčů ubírat. A už se na to chystají.
Angelina Jolie v ráži
Z herní postavy se brzy po vydání stala společenská ikona. Například v časopisu Time zaujala dokonce titulní stránku. Fenomén byl doslova předurčen k přesunu na filmový materiál. Trvalo to však překvapivě dlouho.
Teprve v roce 2001 jste mohli zajít do kina na akcí nabitý snímek s Angelinou Jolie v hlavní roli. Originální příběh nezamaskoval inspirační zdroj. Exotické lokace se povedly, hrdinka svými proporcemi odpovídala jedna báseň, nakonec to ale takový zázrak nebyl. Možná že té akce bylo příliš. Přesto Tomb Raider: Lara Croft vydělal úctyhodných 150 miliónů dolarů.
Nebylo tedy divu, že o dva roky později kinosály atakoval druhý díl – Kolébka života. Byl už o něco klidnější a podle mnohých kvalitnější, ale pro změnu komerčně propadl. Jako důvod bývá uváděna především klesající popularita herní série. Studio Paramount si trhalo vlasy.
Z tohoto pohledu je zvláštní, že dnes už připravuje další dobrodružství Lary Croft. Ta se totiž opět dostala do středu zájmu a film by tak mohl zabodovat. Zda u toho ale bude i Angelina Jolie, to dosud nikdo nepotvrdil.
Hra:
Film:
Hráli jste Tomb Raider? A co říkáte na filmové zpracování?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 40