Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Jaderný reaktor / foto: Archiv

Jaderná elektrárna pro každé sídliště

Zapomeňte na dovybavování svých domovů nevzhlednými a málo účinnými solárními panely či větrnými generátory. Je tu fungl nový mobilní jaderný reaktor, téměř pro každého!

Američtí vědci ze společnosti Hyperion Power Generation představili svůj nový projekt – mobilní jaderný reaktor, který dokáže bez problému poskytnout energii 25.000 domácnostem po dobu pěti let. Reaktor stačí jen zapojit a je klid. Nic víc není třeba. Vše je prý bezpečné a automatické.

 

Zapojíte a nestaráte se

Nepříliš velká tuba je naplněna uranovým jádrem a vodíkovou atmosférou a dokáže vyrobit až 27 megawattů tepelné energie. Reaktor se uloží pod zem a napojí na turbínu. Takto jednoduchým úkonem by mělo dojít k zateplení menšího města na dobu pěti let.

 

Výrobce se trochu ošívá při slovním spojení jaderný reaktor, který lidem asociuje nebezpečí. Tady prý žádné nehrozí. „Nazývejme to raději baterií. S ní je to stejné, také ji neotevíráte a jen zapojíte,“ uvedla mluvčí společnosti.

 

Pokud vše půjde dobře, chtěla by firma v roce 2012 vyrobit první várku čtyř tisíc reaktorů. S jejich použitím se počítá především v rozvojovém světě, jehož chudoba vyvěrá z nedostatku elektřiny a pitné vody.

 
Co na to zelení?

Bylo jen otázkou času, kdy na revoluční projekt zareagují zelení aktivisté. Netrvalo to věru dlouho a jejich rétorika není z nejmírnějších. „Celá tahle myšlenka je bláznivá a naprosto nehodná pozornosti,“ nechal se slyšet Greg Mello, výkonný ředitel americké Los Alamos National Laboratory.

 

Mluvčí Greenpeace Ben Ayliffe pak upozornil na stále silnější hrozbu teroristů. Ti by podle něj mohli využít jaderného materiálu k relativně snadnému, avšak drtivému útoku.

A co vy, chtěli byste na sídlišti vlastní jaderný reaktor?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 91