Trvalo to dlouho. Jenže v roce 1993, kdy se na monitorech počítačů poprvé rozzářila scéna z fantastické řežby DOOM, ještě s rostoucím kulturním významem a finančním potenciálem počítačových her nikdo nepočítal. Proto se nelze divit, že film na motivy drsné střílečky odehrávající se na Marsu vznikl až o dvanáct let později.
Univerzita měla radost
Na trh pak ještě na disketách přišel už hotový hit. Zákazníci chodili do obchodu najisto – chtěli DOOM. Tehdy se prodal jeden milión kusů, což je hodně i z dnešního hlediska, v době vydání to ale byl nepředstavitelný úspěch, především při pohledu na nebržděné pirátství.
Například v našich luzích a hájích byste stěží hledali někoho, kdo měl disketovou verzi v originálu. Autorským zákonem se nikdo nezaobíral, a tak se odhaduje, že se DOOM mohl dostat až do dvanácti miliónů domácností. Běžel zkrátka na každé 386ce.
Dnes jde pochopitelně o zastaralou a ve všech ohledech překonanou akci, která nabízí především střílení proti plejádě pekelnických nepřátel a řadu vychytaných zbraní, z nichž největší popularitu si určitě získal extrémně účinný výmysl tvůrců – „Big Fucking Gun“.
Pozor, střílí The Rock!
Od filmu těžko mohl někdo čekat něco více než nenáročnou akční jízdu. Herní zápletka prostě více nenabízela. A snímek skutečně jede přesně v jejích kolejích. Připsal si však aspoň jeden primát. Vyskytují se tu totiž doslova herní záběry z pohledu vlastních očí, kdy vidíte pouze zbraň a scénu.
Přesvědčit by vás mohlo i relativně slušné obsazení v čele s The Rockem a Karlem Urbanem (Pán Prstenů).
Je však evidentní, že síla značky zůstává v počítačovém zpracování, které po třetím dílu z roku 2004 ulehlo ke spánku. Je však jen otázkou času a peněz, kdy se dočkáme pokračování s novou, revoluční technologií – jak už to u DOOM bývá zvykem. Hlavní programátor John Carmack se už nechal slyšet, že nás rozhodně nemine.
Hra:
Film:
Co si o DOOM myslíte vy?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 65